Klimatyzacja do mieszkania w bloku - montaż, rodzaje, pozwolenia, koszty
Klimatyzacja do mieszkania w bloku - montaż, rodzaje, pozwolenia, koszty

Klimatyzacja w bloku - czy można ją samodzielnie zamontować?

Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące klimatyzacji w bloku zabraniają samodzielnego montażu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej (elementów klimatyzacji) na elewacji budynku. Mieszkańców bloku obowiązuje konieczność uzyskania pozwolenia od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, a w wielu przypadkach także od zarządcy budynku, na zamontowanie urządzenia. Jak więc zdobyć niezbędne zgody?

Montaż klimatyzacji i konieczne pozwolenia

Planując zakup klimatyzacji, należy przygotować się na konieczność spotkania z zarządcą budynku lub przedstawicielem wspólnoty mieszkaniowej. Wówczas należy postarać się o uzyskanie zgody na montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji. Warto jednak wiedzieć, że taki dokument jest wymagany w momencie, gdy jednostka zewnętrzna ma być zamontowana bezpośrednio na elewacji budynku. Samodzielne podjęcie się prac montażowych bez uzyskania pozwolenia może skutkować wysoką karą i koniecznością demontażu urządzenia.

Po spotkaniu z zainteresowanym administrator budynku ma za zadanie ocenić, czy projekt jest zgodny z obowiązującym prawem. Wówczas sprawdzane jest, jak klimatyzacja wpłynie na kondycję elewacji i wygląd całego budynku. Ponadto zarządca ustali, czy urządzenie spełnia normy w zakresie wymaganych odległości lub emitowanego hałasu.

Kiedy można spodziewać się odmowy montażu?

Niestety zdarza się, że decyzją administratora budynku lub wspólnoty mieszkaniowej nie ma możliwości zamontowania urządzenia na elewacji. Do najczęstszych przyczyn odmowy należą takie aspekty jak zbyt duży wpływ na wygląd obiektu, zła kondycja elewacji, czy niedawny remont budynku.

Ponadto należy wiedzieć, że na odmowę mogą wpłynąć także opinie sąsiadów, którzy nierzadko proszeni są przez administratora budynku o złożenie podpisów potwierdzających ich zgodę na montaż klimatyzacji. Wówczas wiele osób obawia się o nadmierny hałas i o tzw. skropliny - niewielkie ilości wody gromadzące się na specjalnych tackach przy urządzeniu (skropliny są automatycznie usuwane przez pompkę lub samoczynny spływ do pionu kanalizacyjnego). Warto więc wcześniej wytłumaczyć sąsiadom zasady działania klimatyzacji, aby ci nie obawiali się o hałasowanie lub spływającą po ich oknach wodę.

Klimatyzator na balkonie - czy to możliwe?

Rozwiązaniem, które nie wymaga uzyskiwania zgód od administratorów budynku i wspólnoty mieszkaniowej, jest zamontowanie klimatyzacji na balkonie. Według prawa wnęka balkonowa stanowi integralną część lokalu i nie zalicza się do nieruchomości wspólnej. Oznacza to, że jednostkę zewnętrzną można postawić na posadzce balkonu, bez ubiegania się o pozwolenie od osób zarządzających budynkiem.

Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami elementy konstrukcyjne i architektoniczne, które trwale łączą balkon z budynkiem, stanowią część wspólną. Do tych elementów należy również zaliczyć elewację budynku, nawet jeśli znajduje się ona w obrębie wnęki balkonowej. Wówczas, chcąc zamontować klimatyzację na ścianie bloku, wciąż konieczne będzie uzyskanie na to zgody.

Klimatyzator a budynki zabytkowe

Budynki uznawane przez prawo za zabytkowe podlegają uregulowaniom Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Jeśli istnieje podejrzenie, że blok należy do zabytków, warto potwierdzić swoje przypuszczenia, kierując zapytanie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jeśli budynek będzie uznawany za zabytek, w celu zamontowania klimatyzacji konieczne będzie uzyskanie zgody zarówno od wspólnoty mieszkaniowej, jak i od właściwej jednostki Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Po uzyskaniu zgody od wspólnoty mieszkaniowej, należy zgłosić się do jednostki WKZ. Wówczas konserwator zabytków powinien wydać dokument, w którym określone są takie aspekty jak sposób, w jaki powinny być wykonane prace konserwatorskie oraz rodzaj i ilość prac, jakie mogą obejmować przestrzeń elewacji. Niestety w wielu przypadkach montaż klimatyzacji na budynkach zabytkowych nie jest możliwy, jednak zdarza się, że zgody są wydawane w przypadku, gdy urządzenie może zostać zamontowane na balkonie lub na dachu budynku. W przypadku braku zgody można zdecydować się na klimatyzator przenośny.

Co z hałasem? Dopuszczalny poziom generowanego hałasu

Dopuszczalny poziom hałasu generowanego przez klimatyzację określany jest w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku. Wówczas ustalono, że maksymalny poziom hałasu w ciągu dnia nie może przekraczać 55 decybeli, natomiast w nocy wartość ta powinna wynosić maksymalnie 45 decybeli. Zwykle informacje dotyczące dopuszczalnego poziomu dźwięków wytwarzanych przez urządzenie można także znaleźć w regulaminie spółdzielni mieszkaniowej.

Ważne jest, aby przestrzegać wymogów, gdyż montowanie zbyt głośnych urządzeń może skutkować kontrolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej i koniecznością demontażu klimatyzacji. Warto jednak wiedzieć, że większość klimatyzatorów o mocy 2,5 i 3,5 kW zazwyczaj spełnia ustalone w przepisach normy poziomu hałasu.

Jak wygląda montaż klimatyzatora?

Klimatyzacja w bloku powinna być zamontowana przez specjalistów i nie zaleca się wykonywania zabiegu na własną rękę. Do jednostki zewnętrznej konieczne będzie doprowadzenie zasilania o mocy 230 V, a także odpowiednie wykonanie podłączeń rurowych pomiędzy elementami klimatyzacji.

Sprawdzona ekipa montażowa bez problemu podłączy jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną, dbając o odpowiednie wykucie miejsca w ścianie na przewody urządzenia i prawidłowe ich poprowadzenie. Część klimatyzatora, która będzie pracować wewnątrz mieszkania, najczęściej zawieszana jest na ścianie, element zewnętrzny montowany jest zaś zgodnie z tym, co ustalono przy uzyskiwaniu zgody na założenie klimatyzacji.

banner

Rodzaje klimatyzatorów do bloku

Klimatyzatory można podzielić na trzy główne grupy:

  • Klimatyzatory przenośne - Zarówno parownik, zwykle montowany wewnątrz budynku, jak i skraplacz, montowany na zewnątrz, znajdują się w jednym urządzeniu przenośnym. Wówczas należy umieścić w otworze okiennym lub balkonowym specjalną rurę, która będzie odprowadzała na zewnątrz ciepło wytwarzane przez pracujące urządzenie.
  • Klimatyzatory Split - Zbudowane są z dwóch części, z których jedną montuje się na zewnątrz, a drugą wewnątrz budynku. Oba elementy połączone są ze sobą przy użyciu przewodu freonowego z czynnikiem chłodniczym i przewodów elektrycznych. Klimatyzatory Split umożliwiają chłodzenie tylko jednego pomieszczenia i doskonale sprawdzają się do mieszkań w bloku.
  • Klimatyzatory Multi Split - do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych. Umożliwia to chłodzenie nawet kilku pomieszczeń naraz. To świetne rozwiązanie w przypadku chęci zamontowania klimatyzacji w kilku pokojach, bez konieczności montażu osobnych jednostek na zewnątrz budynku.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator do bloku?

W przypadku klimatyzacji montowanej w bloku należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, które ułatwią dobranie odpowiedniego urządzenia. Konieczne jest przeanalizowanie takich atrybutów jak:

  • Moc urządzenia - W przypadku pomieszczeń o wielkości do 40 m² doskonale powinny sprawdzić się klimatyzatory o mocy 2,5 do 3,5 kW.
  • Klasa energetyczna - Warto wybrać urządzenia o klasie A+++, co wpłynie na zmniejszenie kosztów za użytkowanie klimatyzacji.
  • Głośność urządzenia - Należy pamiętać o normach regulowanych prawnie.
  • Regulacja nawiewu - Umożliwi wygodne korzystanie z urządzenia w zależności od potrzeb.
  • Funkcje dodatkowe - Np. jonizacja powietrza, autoosuszanie, grzanie, czy automatyczne oczyszczanie.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Na koszt montażu klimatyzacji w bloku składają się takie aspekty jak miejsce montowania urządzenia, stopień skomplikowania systemu, konieczność wykorzystania rusztowania lub dźwigu, długość linii chłodzącej, czy konieczność zainstalowania dodatkowych elementów (np. pompki skroplin). Zwykle cena za montaż oscyluje w granicach 1000-2000 zł. Do tej ceny należy oczywiście doliczyć koszt za samo urządzenie.

Wady i zalety klimatyzacji w bloku

Jedną z najważniejszych zalet klimatyzacji jest wentylacja pomieszczeń i utrzymywanie stałej temperatury wewnątrz mieszkania, bez względu na warunki atmosferyczne za oknem. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które źle znoszą wysokie temperatury, a także dla kobiet w ciąży i dzieci. Ponadto klimatyzacja, dzięki stałej wymianie powietrza i schładzaniu go, może wpływać na poprawę snu. Warto także zaznaczyć, że nowoczesne modele klimatyzatorów wyposażone zostają w filtry, które wpływają na poprawę komfortu życia alergików. Wówczas klimatyzacja może oczyszczać powietrze z pyłków, kurzu i roztoczy. To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które często chorują.

Wadami klimatyzacji można nazwać konieczność ingerencji w elewację budynku (w przypadku urządzeń Split i Multi Split) oraz dość wysoką cenę za samo urządzenie. Warto jednak zaznaczyć, że płacąc raz za klimatyzator i jego montaż można zapewnić sobie komfort na wiele lat.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl