-
od
do
Klimatyzacja do domu
Decydując się na montaż klimatyzacji, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które będą miały wpływ na wygodę korzystania z urządzenia. Odpowiednio dobrany system klimatyzacyjny do domu, biura lub lokalu usługowego zapewni komfort termiczny i pozytywnie wpłynie na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Ponadto należy także zadbać o to, aby montaż urządzeń został wykonany przez specjalistów, którzy przeprowadzą niezbędne testy systemu.
EkipaHVAC zapewnia profesjonalne doradztwo w kwestii montażu klimatyzacji na terenie Warszawy i okolic. Nasze usługi skierowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Zajmujemy się montażem klimatyzatorów w systemie Split, MultiSplit oraz urządzeń przenośnych. Ponadto oferujemy Państwu doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego urządzenia oraz zajmujemy się naprawami i okresowym serwisem sprzętów.
Najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów
W zależności od aranżacji pomieszczeń i indywidualnych potrzeb osób korzystających z klimatyzacji możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów urządzeń. Podziału można dokonać m.in. ze względu na sposób montażu sprzętu lub rodzaj instalacji. Wyróżniamy wówczas m.in. klimatyzatory ścienne, przypodłogowe, kanałowe czy kasetonowe oraz klimatyzatory typu Split, MultiSplit i przenośne.
Klimatyzacja ścienna
Klimatyzatory ścienne, jak sama nazwa wskazuje, montuje się bezpośrednio na ścianie. Najczęściej wykorzystuje się je w sektorze prywatnym z racji na swoją prostotę wykonania. Montaż urządzenia wymaga powieszenia wewnątrz pomieszczenia stelaża, na którym umieszcza się jednostkę wewnętrzną. Ponadto konieczne jest także wykonanie otworów w ścianie budynku, przez które poprowadzone zostaną przewody łączące klimatyzator z jednostką zewnętrzną.
Klimatyzatory przypodłogowe
W przypadku gdy nie mamy do dyspozycji pełnej wysokości pomieszczenia lub montujemy klimatyzację na poddaszu domu ze skośnym dachem, z pomocą przychodzą klimatyzatory przypodłogowe typu konsola. Swoim wyglądem przypominają standardowe grzejniki, a zasada działania nieco różni się od typu ściennego.
Zimne powietrze nawiewane jest z góry, a zaciągane od dołu urządzenia, co zapewnia pełen komfort w przypadku korzystania w zaciszu domowym. Przy tym wariancie szczególnie ważne jest odpowiednie zaprojektowanie odpływu skroplin z tacy ociekowej.
Klimatyzatory kanałowe
Jeśli w domu znajdują się pomieszczenia o wysokości powyżej 2,5 m z podwieszanymi sufitami, doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się klimatyzatory do zabudowy. Klimatyzator kanałowy do rozprowadzenia powietrza wymaga specjalnych kanałów, przez co instalację montuje się w stropie.
To z kolei sprawia, że w pomieszczeniu widoczne są jedynie estetyczne kratki, przez które wypływa schłodzone lub ogrzane powietrze. Taki rodzaj klimatyzacji daje wiele możliwości, ale także stawia dodatkowe wyzwania przed projektantem wnętrz i ekipą montażową. Całość instalacji powinna zostać dokładnie przemyślana, by ułatwić dostęp do urządzenia w przypadku konieczności przeprowadzenia serwisu.
Klimatyzatory kasetonowe
Tego typu instalacje montuje się bezpośrednio w kasetonach sufitowych. Klimatyzator kasetonowy to rozwiązanie, które najczęściej można ujrzeć w szkołach, biurach, centrach handlowych, restauracjach i innych budynkach użyteczności publicznej.
Klimatyzatory ścienne Split
Klimatyzator ścienny typu Split umożliwia schładzanie lub ogrzewanie tylko jednego pomieszczenia. System składa się z jednostki zewnętrznej (agregatu) i jednostki wewnętrznej montowanej w pomieszczeniu. Oba urządzenia połączone są instalacją freonową, w której czynnik chłodniczy przemieszcza się w obiegu zamkniętym, oddając zimno na wymienniku klimatyzacji.
Agregat zewnętrzny można zamontować bezpośrednio na posadzce balkonu na antywibracyjnych nóżkach lub na specjalnej konstrukcji zawieszonej na ścianie budynku, lub suficie loggii. Istnieje także możliwość instalacji agregatu klimatyzacji na dachu, jeśli różnica poziomów jest niewielka.
Klimatyzator ścienny MultiSplit
Systemy klimatyzacyjne MultiSplit umożliwiają zapewnienie komfortu termicznego w kilku pomieszczeniach jednocześnie. W takim przypadku jednostka zewnętrzna zostaje połączona z kilkoma klimatyzatorami znajdującymi się wewnątrz budynku, co sprawia, że nie ma potrzeby instalowania kilku systemów w przypadku chęci chłodzenia lub ogrzewania większej ilości pomieszczeń w jednym momencie.
Klimatyzatory przenośne
Klimatyzator przenośny to rozwiązanie niewymagające wykonywania otworów w ścianie budynku. Najczęściej tego typu klimatyzację stosuje się w wynajmowanych mieszkaniach lub w przypadku krótkotrwałego korzystania z urządzenia. Aby jednak urządzenie pracowało prawidłowo, konieczne jest wyprowadzenie na zewnątrz budynku rury odprowadzającej skropliny (np. przez otwarte okno).
Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania? Jaką markę wybrać?
Choć wybór klimatyzatora może wydawać się prosty, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, mających wpływ na późniejszy komfort korzystania z urządzenia. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wygląd, kolor i rodzaj sprzętu, i dobrać taki system, który będzie dobrze komponował się z wnętrzem.
Ponadto warto określić, jakie funkcje urządzenia będą niezbędne do wygodnej obsługi klimatyzacji. Może to być m.in. możliwość zdalnego sterowania z poziomu aplikacji mobilnej, możliwość zamontowania filtrów oczyszczających i jonizujących powietrze, czy systemy automatycznego startu, samooczyszczania lub blokady przed dziećmi.
Po ustaleniu bazowych parametrów klimatyzacji można przejść do wyboru marki urządzenia. Większość dzisiaj sprzedawanych urządzeń znanych producentów wyróżnia się podobnymi parametrami, dlatego przy zakupie klimatyzacji warto wybierać rozpoznawalne marki, co zapewnia większy dostęp do części zamiennych.
Dodatkowym ważnym aspektem jest sprawdzona firma instalacyjna, która wykona kompleksowy montaż urządzenia wraz z przeprowadzeniem niezbędnych testów i napełnieniem klimatyzacji czynnikiem chłodniczym. Wybór odpowiedniej firmy ma także pozytywny wpływ na szybkość reakcji przy ewentualnych usterkach lub w przypadku konieczności przeprowadzenia serwisu klimatyzacji.
Ile kosztuje klimatyzacja domowa?
Klimatyzacja w domu to udogodnienie, na które decyduje się coraz więcej osób. Chcąc poznać koszt instalacji, pod uwagę należy wziąć m.in. cenę urządzenia i montażu systemu. Standardowy klimatyzator typu Split to wydatek około 3500 zł, zaś cena zamontowania sprzętu i podłączenia wszystkich przewodów oscyluje w granicach 1000-2000 zł w zależności od stopnia zaawansowania instalacji. Do całkowitego kosztu warto doliczyć także przegląd klimatyzacji (wykonywany raz na pół roku) oraz opłaty za zużycie energii.
Zalety klimatyzatorów, które cenią użytkownicy to:
-
wysoka bezawaryjność,
-
cicha praca zapewniająca komfort,
-
funkcja oszczędzania energii,
-
zapewnienie optymalnej temperatury we wnętrzach,
-
możliwość oczyszczania powietrza,
-
automatyczne czyszczenie klimatyzacji,
-
i wiele innych.
Aby przeczytać więcej o cechach i zaletach klimatyzatorów, zachęcamy do odwiedzenia naszego bloga o klimatyzacji. Jeśli będą Cię interesować inne parametry urządzeń, zapraszamy do wpisania numeru telefonu w formularzu, nasz konsultant oddzwoni do Ciebie i odpowie na dodatkowe pytania.
Klimatyzacja Warszawa - Projekt, wycena, montaż, serwis klimatyzacji
W ofercie EkipaHVAC znajdziesz takie usługi jak projekt, wycena, profesjonalny montaż, oraz serwis klimatyzatorów. W przypadku wystąpienia usterki zapewniamy sprawną diagnozę i naprawę systemu klimatyzacji. Oferujemy kompleksowe usługi oraz pełne wsparcie podczas kolejnych etapów współpracy. Zapewniamy szybką realizację zlecenia oraz fachowe doradztwo zarówno w zakresie doboru urządzeń, jak i ich późniejszego użytkowania. Profesjonalna obsługa oraz wieloletnie doświadczenie w branży sprawiają, że jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.
Interesuje Cię możliwość wykonania projektu, sporządzenie wyceny lub montaż klimatyzacji? Warszawa i okolice to obszar naszej działalności. Jeśli mieszkasz właśnie tutaj - skontaktuj się z nami, a my chętnie odpowiemy na Twoje pytania!