W dzisiejszych czasach posiadanie klimatyzacji do domu nie jest już luksusem. Klimatyzacja nie tylko pomaga schłodzić pomieszczenie kiedy temperatura jest zbyt wysoka, ale także usuwa nadmiar wilgoci z powietrza. Liczne badania dowodzą, że optymalna temperatura w pomieszczeniu dla człowieka latem wynosi 23-26 stopni. Aby utrzymać taki poziom w domu w upalne dni niezbędny jest wydajny klimatyzator. Na co zwracać uwagę przy jego wyborze, tak aby jak najlepiej spełniał swoje zadanie?
Moc klimatyzatora w domu
Jakie parametry klimatyzacji do domu musimy wziąć pod uwagę? Najważniejszym z nich jest moc chłodnicza. Aby odpowiednio dobrać klimatyzator do powierzchni należy wykonać pewne obliczenia. Najprostszym sposobem na poglądowe wyliczenie zapotrzebowania na moc chłodzenia jest przelicznik 10 metrów kwadratowych= 1kW mocy chłodzenia. Ta metoda sprawdzi się, kiedy nasze pomieszczenia mają standardową wysokość, to znaczy 2,5- 2,8m. Jednak dokładny dobór mocy nie jest prostym zadaniem, ponieważ istotną rolę odgrywają także poniższe kwestie:
- promieniowanie słoneczne
- ilość i wielkość okien
- dodatkowe źródła ciepła
- długość i grubość ścian wewnętrznych i zewnętrznych
- izolacja termiczna podłogi
- zacienienie danego pomieszczenia
Ze względu na dużą ilość zmiennych czynników warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, który podpowie jaką moc klimatyzatora wybrać do danego wnętrza. Wydajność klimatyzacji ma bardzo duży wpływ na koszty eksploatacji. Jeśli nie chcemy płacić za dużo, należy dostosować ją do faktycznych potrzeb. Trzeba pamiętać, że zarówno zbyt niska jak i zbyt wysoka moc będą problemem.
Rodzaj klimatyzatora w mieszkaniu
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń. Różnią się one od siebie posiadanymi funkcjami i sposobem montażu. Skoro sposób montażu jest różny, jego koszt także będzie inny i musimy mieć to na uwadze dokonując wyboru. Wyróżniamy klimatyzatory typu SPLIT oraz przenośne.
Klimatyzacja typu SPLIT składają się z części zewnętrznej, nazywanej skraplaczem oraz wewnętrznej, nazywanej parownikiem. Obie części połączone są ze sobą przewodami chłodniczymi. Podstawową zaletą urządzeń SPLIT jest cicha praca, ponieważ elementy najgłośniejsze znajdują się w części zewnętrznej, czyli tej zamontowanej na elewacji budynku. Dodatkowo, taka klimatyzacja do domu będzie bardzo wydajna, a jednocześnie nie zużyje dużo prądu. Klimatyzatory te również mogą się od siebie różnić w zależności od modelu. Najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów typu SPLIT:
- Klimatyzator ścienny Jest to najczęściej kupowane urządzenie. Bardzo szeroki wybór modeli sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Dodatkowo, ten rodzaj klimatyzacji nie wymaga trudnego i drogiego montażu, a serwis klimatyzacji także jest stosunkowo niedrogi. Często posiada wiele dodatkowych funkcji usprawniających pracę.
- Klimatyzator kasetonowy- najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, dlatego najczęściej wykorzystywany jest w przestrzeniach biurowych czy galeriach handlowych. Jego zaletą jest rozprowadzanie zimnego powietrza na górze pomieszczenia. Dodatkowo, dzięki temu, że klimatyzator montowany jest na suficie, zupełnie nie rzuca się w oczy. Jednak nie jest to najlepszy wybór do domu czy mieszkania.
- Klimatyzator kanałowy- także najczęściej stosowany w pomieszczeniach komercyjnych. Rozprowadza zimne powietrze przewodami wentylacyjnymi do wielu pomieszczeń na raz. To rozwiązanie sprawdzi się jeśli chcemy, aby klimatyzacja była rozprowadzona w całym domu.
Urządzenia przenośne to takie, w których obie jednostki znajdują się w jednej części. Urządzenie można przestawiać, nie wymaga ono montażu. Niestety konieczne jest odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz, np. przez otwarte okno, co znacznie zmniejsza wydajność takiej klimatyzacji. Kolejną wadą tego typu sprzętu jest fakt, że pracuje on bardzo głośno. Zużycie prądu również jest większe w przypadku urządzenia przenośnego. W zasadzie jedyną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że klimatyzator możemy przenosić, w zależności od tego gdzie w danej chwili potrzebujemy chłodzenia.
Pomieszczenie gdzie ma być klimatyzator
Aby wybrać klimatyzator, który spełni nasze oczekiwania musimy zastanowić się w którym pomieszczeniu najbardziej go potrzebujemy. Oczywiście najlepiej byłoby mieć klimatyzację w całym domu czy mieszkaniu, jednak często jest to rozwiązanie zbyt kosztowne. Jeśli nie możemy sobie na nie pozwolić warto klimatyzację zainstalować przede wszystkim w salonie oraz sypialni. Z tego powodu musimy zwrócić uwagę na głośność urządzenia. Klimatyzator zamontowany w sypialni musi być cichy, tak aby nie przeszkadzał w odpoczynku. Natomiast ten wybrany do salonu powinien cechować się dużą wydajnością, ponieważ salon zwykle jest największym pomieszczeniem.
Klasa energetyczna
Jeśli zastanawiamy się jaka klimatyzacja będzie najbardziej oszczędna, zwróćmy uwagę na jej klasę energetyczną. Jest to wskaźnik, który powinniśmy sprawdzać przy zakupie każdego urządzenia działającego na prąd. Określa zużycie prądu przez dany sprzęt zgodnie z unijnymi wytycznymi. Im wyższa, tym oszczędniejsze działanie. Klasy energetyczne zaczynają się od A+++, a kończą na G. Klasa A+++ oznacza najbardziej ekonomiczne działanie i najmniejsze koszty eksploatacji. Dlatego, jeśli zamierzamy korzystać z klimatyzacji często, warto dopłacić za energooszczędne urządzenie. Pamiętajmy, że klimatyzator kupujemy raz na kilka albo nawet kilkanaście lat, a rachunki za prąd musimy płacić każdego miesiąca.
Dodatkowe funkcje
Warto także zainteresować się jakie dodatkowe funkcje oferuje klimatyzator, który wybraliśmy. Bardzo pomocną opcją może być tryb pracy nocnej, który spowoduje, że klimatyzator o określonej godzinie zacznie działać cicho, a więc nie będzie wybudzał domowników. Ta funkcja może być szczególnie przydatna kiedy w domu są małe dzieci lub sami mamy problemy ze snem. Automatyczna zmiana trybów pracy także może okazać się zbawienna. W klimatyzatorze możemy zaprogramować temperatury przy których ma włączać się chłodzenie oraz te, przy których włącza się grzanie. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, a także jest świetnym rozwiązaniem kiedy nie ma nas w domu. Urządzenie samo przełączy tryb jeśli temperatura zmieni się w ciągu dnia. Natomiast jeśli nie chcemy zostawiać włączonego klimatyzatora pod naszą nieobecność, bardzo pomocną funkcją będzie szybkie chłodzenie, które umożliwi obniżenie temperatury w pokoju w krótkim czasie. Dzięki temu, nawet jeśli w upalny dzień wrócimy z pracy, klimatyzator szybko poradzi sobie ze zbyt wysoką temperaturą.
Bardzo wygodną funkcją jest także sterowanie klimatyzatorem przy pomocy pilota lub aplikacji. Zapewnia to dużo większą elastyczność urządzenia, szybsze osiągnięcie pożądanej temperatury oraz komfort użytkowania. W aplikacji mamy również stały dostęp do informacji o temperaturze i wilgotności w naszym mieszkaniu, dlatego możemy na bieżąco je kontrolować, nawet jeśli jesteśmy na wakacjach lub w podróży służbowej.
Niektóre klimatyzatory mają jeszcze jedną ciekawą zaletę. Mogą kontrolować nie tylko wilgotność, ale także czystość powietrza. W dzisiejszym świecie pełnym smogu jest to bardzo przydatna opcja. Zanieczyszczenia powietrza bardzo źle wpływają na organizm człowieka, zatem warto zadbać o to, żeby się ich pozbyć. Najnowsze urządzenia wyposażone są w filtr, który wyłapuje szkodliwe drobinki oraz eliminuje nieprzyjemne zapachy. Klimatyzator kontroluje poziom zanieczyszczenia powietrza nawet wtedy, gdy jest wyłączony. Jeśli tylko wykryje, że norma została przekroczona włącza się i uruchamia proces czyszczenia, który trwa zaledwie chwilę. Warto postawić na filtry z węglem aktywnym lub generator jonów ujemnych. To połączenie skutecznie poprawi jakość powietrza. Dzięki temu dbamy nie tylko o temperaturę jaka nas otacza, ale także o nasze zdrowie.
Jak widać, wybór klimatyzatora nie jest tak trudnym zadaniem. Wystarczy trzymać się wyżej podanych rad aby wybrać urządzenie idealnie dopasowane do naszych potrzeb, które będzie spełniało swoje zadanie przez długie lata.