Montaż klimatyzacji - Poradnik jak zamontować klimatyzację typu Split

Montaż klimatyzacji - Poradnik jak zamontować klimatyzację typu Split

Czym charakteryzuje się klimatyzacja typu Split?

Klimatyzatory typu Split składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jak sama nazwa wskazuje, jeden element montowany jest na zewnątrz budynku, drugi zaś w pomieszczeniu, które ma być chłodzone. Jednostki połączone są ze sobą przewodami elektrycznymi oraz przewodem freonowym, w którym znajduje się czynnik chłodniczy.

Dzięki zastosowaniu cienkich przewodów, przy montażu klimatyzacji nie ma potrzeby wiercenia dużych dziur w ścianie, co ma znaczny wpływ na wygląd całej instalacji. Warto podkreślić, że klimatyzator ścienny typu Split poza systemem schładzającym wnętrza latem może także zostać wyposażony w funkcję ogrzewania (która przydaje się zimą), funkcję filtracji powietrza lub jego osuszania, a także w funkcję wentylacji pomieszczeń.

Chcesz zamontować klimatyzację? 

O czym pamiętać przy montażu klimatyzacji?

Istnieje kilka ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, chcąc zamontować klimatyzator w mieszkaniu lub w domu jednorodzinnym. Przede wszystkim należy pamiętać o uzyskaniu niezbędnych pozwoleń na montaż klimatyzacji, a także należy dokładnie zaplanować miejsce montażu systemu. Warto także zwrócić uwagę na moc klimatyzatora oraz funkcje dodatkowe, w jakie zostanie on wyposażony.

Niezbędne pozwolenia

Decydując się na zakup klimatyzacji, należy pamiętać o sytuacjach, w których konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na montaż systemu. Formalności są niezbędne przede wszystkim wtedy, gdy urządzenie ma zostać umieszczone w mieszkaniu w bloku. O czym więc należy wiedzieć?

Montaż klimatyzacji w bloku

Przepisy mówią, że osoby chcące zamontować klimatyzację w swoim mieszkaniu, zobowiązane są do uzyskania pozwolenia na montaż od spółdzielni lub całej wspólnoty mieszkaniowej. Czasami zgodę musi wyrazić także zarządca budynku. Powodem potrzeby uzyskania pozwolenia jest konieczność zamontowania jednostki zewnętrznej klimatyzacji na ścianie budynku, która uznawana jest za część wspólną (nawet gdy urządzenie będzie montowane we wnęce balkonowej przynależącej do mieszkania).

Po złożeniu prośby o wydanie pozwolenia na montaż jednostki zewnętrznej zadaniem administratora jest ocena, czy urządzenie wpłynie w negatywny sposób na kondycję budynku lub jego ogólny wygląd. Ponadto ocenione zostanie, czy urządzenie emituje dopuszczalny hałas oraz czy zostaną zachowane normy dotyczące odległości pomiędzy elementami klimatyzacji. Gdy projekt będzie zgodny z prawem, pozwolenie najprawdopodobniej zostanie wydane.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy administracja nie wydaje zgody na montaż klimatyzacji. Powodem odmowy montażu mogą być sytuacje takie jak obawy sąsiadów i brak ich zgody na umieszczenie klimatyzatora na budynku oraz zła kondycja elewacji. Warto więc poinformować sąsiadów o swoich zamiarach i przekazać im podstawowe informacje na temat działania klimatyzacji, aby ci nie martwili się o ewentualne niedogodności.

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym

Chcąc zamontować klimatyzator w prywatnym domu jednorodzinnym, nie ma potrzeby ubiegania się o zgodę na umieszczenie systemu na budynku. Według prawa osobą odpowiedzialną za dom jest jego właściciel, dlatego w takiej sytuacji nie są wymagane żadne pozwolenia.

Wybór odpowiedniego miejsca

Chcąc zamontować klimatyzację w mieszkaniu lub domu, należy także dokładnie zaplanować miejsce, w jakim zostanie umieszczony system. Przede wszystkim należy wybrać przestrzeń, z której powietrze będzie dystrybuowane równomiernie, bez ograniczeń w postaci ścianek czy szaf. Ponadto niezwykle ważne jest, aby klimatyzator nie znajdował się bezpośrednio nad głowami domowników, gdyż dmuchające chłodne powietrze mogłoby przyczynić się do wystąpienia przeziębień. Warto więc wybierać przestrzenie otwarte, umożliwiające powieszenie klimatyzacji z dala od miejsc wypoczynku.

Moc urządzenia i jego funkcje

Przy wyborze klimatyzatora należy także zwrócić uwagę na jego moc, co przełoży się na siłę, z jaką wydmuchiwane będzie powietrze. Według ekspertów doskonałym rozwiązaniem do pomieszczeń o powierzchni około 40 m² są klimatyzacje o mocy 2,5-3,5 W. Ponadto poszukując odpowiedniego modelu, warto zwrócić uwagę na głośność pracy urządzenia, dodatkowe funkcje takie jak możliwość ogrzewania wnętrz czy oczyszczania powietrza oraz systemy oszczędzania energii elektrycznej (automatyczny start, sterowanie telefonem i wiele innych).

regulacja-klimatyzacji

Kto może zamontować klimatyzację w domu?

Montaż klimatyzatorów powinien zostać przeprowadzony przez zajmujących się tym specjalistów. Samodzielna próba montażu urządzenia może wiązać się z wieloma trudnościami, począwszy od problemów przy doprowadzeniu zasilania do klimatyzacji, skończywszy na niewłaściwym podłączeniu wszystkich instalacji.

Specjaliści nie tylko zamontują i podłączą urządzenia na ustalonej wysokości, ale także przeprowadzą test szczelności układu i napełnią system czynnikiem chłodzącym, do czego wymagane jest świadectwo kwalifikacji zawodowej w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych, zawierających substancje kontrolowane.

Montaż klimatyzatora krok po kroku

#1 Zamontowanie jednostki wewnętrznej

Jako pierwszą zwykle montuje się jednostkę wewnętrzną, choć harmonogram prac może się różnić w zależności od sposobu działania ekipy montażowej. Najpierw na ścianie umieszcza się stelaż oraz wykonywane są otwory, w których poprowadzone zostaną przewody freonowe i elektryczne. Ponadto w otworach umieszczona zostanie instalacja odprowadzająca skropliny oraz rury służące do połączenia elementów klimatyzacji. Przy montażu jednostki wewnętrznej należy pamiętać o odpowiednich odległościach pomiędzy sufitem i elementami wyposażenia wnętrza a klimatyzatorem.

#2 Zamontowanie jednostki zewnętrznej

Po zamontowaniu klimatyzacji wewnątrz domu można zamontować jednostkę zewnętrzną. Specjaliści podłączają wówczas odpływ skroplin i instalację freonową, a także umieszczają urządzenie na budynku lub na odpowiedniej podstawce (gdy jednostka zewnętrzna będzie postawiona na balkonie). Prace montażowe kończy podłączenie przy użyciu rur elementu znajdującego się wewnątrz domu z jednostką zewnętrzną.

#3 Przeprowadzenie próby szczelności instalacji chłodniczych

Po zamontowaniu klimatyzatora konieczne jest przeprowadzenie próby szczelności całego układu. W takiej sytuacji specjaliści zwykle wykorzystują azot techniczny lub inne substancje umożliwiające wykrycie ewentualnych nieszczelności klimatyzacji.

#4 Próżniowanie układu klimatyzacyjnego

Kolejnym krokiem jest wykonanie próżni w układzie chłodniczym klimatyzacji. Wykorzystuje się do tego pompę próżniową, która usuwa powietrze i obniża ciśnienie w układzie klimatyzatora. Obniżenie ciśnienia umożliwia odparowanie zawartej w powietrzu wilgoci i osuszenie całej instalacji.

#5 Wykonanie połączeń elektrycznych

Zwykle podczas trwania zabiegu próżniowania specjaliści wykorzystują czas na wykonanie niezbędnych połączeń elektrycznych pomiędzy zewnętrznym i wewnętrznym elementem klimatyzacji. Warto w tym czasie zadbać o podłączenie klimatyzacji do oddzielnego zabezpieczenia elektrycznego typu C.

#6 Wypełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym i uruchomienie urządzenia

Gdy elementy klimatyzacji zostaną podłączone, a w układzie klimatyzacyjnym wykonana zostanie próżnia, można przejść do wypełnienia instalacji czynnikiem chłodniczym. Specjaliści ocenią wymagania urządzenia i dobiorą odpowiednią ilość substancji, która zapewni prawidłową pracę całego systemu. Po aplikacji czynnika chłodniczego, zwykle przeprowadza się krótkie szkolenie dla domowników - z obsługi klimatyzatora, jego czyszczenia i ogólnego dbania o całą instalację.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Cena montażu klimatyzacji zależy od wielu czynników, do których należy zaliczyć m.in. rodzaj urządzenia, miejsce montażu, długość instalacji, stopień skomplikowania systemu, rodzaj budynku, czy konieczność wykonania dodatkowych instalacji lub skorzystania z rusztowania bądź dźwigu. Chcąc skorzystać z usług specjalistów, warto zapytać o wycenę montażu z uwzględnieniem wszystkich podanych informacji na temat wybranego systemu.

O czym należy pamiętać, posiadając w domu klimatyzację?

Prawidłowe użytkowanie klimatyzatora zapewni jego długą żywotność. Posiadając system klimatyzacji, należy przede wszystkim zadbać o regularne przeglądy techniczne urządzenia, które powinno się wykonywać co pół roku. Ponadto ważne jest, aby dbać o czystość filtrów jednostki wewnętrznej, znajdujących się przed wylotem powietrza. Ich nadmierne zabrudzenie może spowodować nawet spalenie się silnika sprężarki.

Montaż klimatyzacji - podsumowanie

Klimatyzacja Split to doskonałe udogodnienie, które sprawdza się nie tylko latem przy schładzaniu pomieszczeń, ale także zimą w celu dogrzania wnętrz. Wiele urządzeń zostaje także wyposażonych w dodatkowe funkcje, takie jak możliwość oczyszczania powietrza, czy osuszania go z nadmiaru wilgoci. Chcąc zamontować w domu klimatyzację, należy pamiętać o niezbędnych pozwoleniach, a także o skorzystaniu z usług doświadczonych specjalistów, który zamontują system zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Bestsellery
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)

4 199,00 zł

3 413,82 zł

szt.
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW  z montażem std (20-30m2)
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW z montażem std (20-30m2)

4 399,00 zł

3 576,42 zł

szt.
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)

5 199,00 zł

4 226,83 zł

szt.
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)

10 044,00 zł

8 165,85 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl