Montaż klimatyzacji Split - jak zamontować klimatyzator

montaż klimatyzacji split

Upalne lato i wysokie temperatury wręcz zachęcają do zakupu klimatyzatora, który sprawnie przyniesie ulgę i ochłodzi pomieszczenia w domu. Dodatkowa możliwość dogrzewania wnętrz zimą sprawia, że na montaż klimatyzacji decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej wybieranym rodzajem klimatyzacji są urządzenia typu Split. Czym się cechują? Jak wygląda montaż klimatyzatora krok po kroku i o czym trzeba wiedzieć, chcąc zamontować klimatyzator typu Split? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o montażu instalacji chłodzącej w domu!

Klimatyzator typu Split - co to za instalacja?

Klimatyzatory Split składają się z jednej jednostki zewnętrznej i jednego urządzenia pracującego wewnątrz pomieszczenia. Oznacza to, że instalacje Split umożliwiają chłodzenie lub ogrzewanie wyłącznie jednego pokoju, przez co na zakup tego typu urządzeń najczęściej decydują się osoby chcące zamontować klimatyzator w domu lub w mieszkaniu w bloku. Do chłodzenia kilku pomieszczeń jednocześnie, a zatem w przypadku dużego domu, biurowca, czy sklepu wielkopowierzchniowego, zaleca się wybieranie klimatyzatorów Multisplit.

Rodzaje klimatyzatorów Split

Wyróżnia się kilka rodzajów klimatyzatorów Split w zależności od potrzeb użytkowników i możliwości montażowych wnętrza. Do najczęściej wybieranych zaliczamy m.in.:

  • Klimatyzatory ścienne - Montowane, jak sama nazwa wskazuje, na ścianie pomieszczenia.
  • Klimatyzatory przenośne - Z możliwością zmiany lokalizacji urządzenia.
  • Klimatyzatory kasetonowe - Montowane w suficie.
  • Klimatyzatory przypodłogowe - Montowane w rogach i wnękach pomieszczeń.
  • Klimatyzatory kanałowe - Montowane bezpośrednio w stropie, a we wnętrzu widoczne są jedynie kratki, przez które wypływa schłodzone lub ogrzane powietrze.

Najpopularniejszym wyborem od wielu lat są jednak systemy klimatyzacji montowane bezpośrednio na ścianie pokoju. Takie umiejscowienie urządzenia umożliwia efektywne schładzanie lub ogrzewanie wnętrz, zapewniając bezproblemowy dostęp do jednostki pracującej w pomieszczeniu w przypadku wystąpienia ewentualnej awarii, czy podczas rutynowego przeglądu technicznego. Warto jednak wiedzieć, że istnieją przepisy prawne regulujące zasady montowania urządzeń we wnętrzach. O czym należy więc pamiętać?

Montaż klimatyzacji w domu i bloku - co trzeba wiedzieć?

Decydując się na montaż klimatyzacji w domu prywatnym nie ma powodów do obaw, ani konieczności ubiegania się o pozwolenie na powieszenie instalacji chłodzącej. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku mieszkania w bloku, nawet jeśli jest ono własnością lokatorów. Przepisy prawne informują, że chcąc zamontować jednostkę zewnętrzną na ścianie budynku, konieczne będzie uzyskanie na to zgody od osób zarządzających obiektem, a nierzadko także i od całej wspólnoty mieszkaniowej.

Dzieje się tak dlatego, że elewacja budynku uznawana jest za część wspólną, a pozwolenie na wykonanie na niej prac montażowych mogą wydać tylko określone osoby. Chcąc więc zamontować klimatyzator w prywatnym mieszkaniu, o swoich zamiarach należy poinformować zarządcę budynku, dostarczając mu plan instalacji wraz ze szczegółami takimi jak typ urządzenia, miejsce montażu, czy poziom generowanego hałasu. Zadaniem zarządcy jest ocena, jak klimatyzator wpłynie na kondycję elewacji i czy wybrany model będzie spełniał normy dopuszczalnego hałasu (55 dB w ciągu dnia, 45 dB nocą).

Nierzadko do montażu klimatyzacji potrzebna będzie także zgoda sąsiadów. Zdarza się, że zarządca konsultuje ze wspólnotą pomysł instalacji klimatyzatora, a ta, w obawie przed hałasem lub spływającymi skroplinami, nie wyraża zgody na zamontowanie urządzenia. Warto więc poinformować wcześniej sąsiadów o chęci montażu klimatyzacji i zapoznać ich z zasadami pracy sprzętu, aby nie pojawiły się powody do obaw.

Kiedy pozwolenie nie będzie konieczne?

Niewiele osób wie, że przepisy prawne regulują sytuację, kiedy nie ma potrzeby ubiegania się o zgodę na montaż klimatyzacji. Mowa tu o okoliczności, kiedy mieszkanie posiada balkon. Można wówczas zdecydować się na zamontowanie jednostki zewnętrznej na specjalnie przygotowanej podstawce na posadzce balkonu. Według prawa wnęka balkonowa nie stanowi części wspólnej, zatem właściciel lokalu może bez obaw postawić na niej pracujące urządzenie. Należy jednak wiedzieć, że chcąc zamontować sprzęt na elewacji budynku, mimo że należy ona do części balkonu, zgoda wciąż będzie obowiązkowa.

montaż klimatyzacji split

Montaż klimatyzacji Split krok po kroku

Instalacja klimatyzacji powinna zostać przeprowadzona przez specjalistę, posiadającego Świadectwo Kwalifikacji w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych, zawierających substancje kontrolowane. Choć montaż urządzeń „na własną rękę” jest możliwy, niesie on za sobą ryzyko niewłaściwego podłączenia instalacji elektrycznej i chłodniczej, co może wiązać się z licznymi awariami. Ponadto do napełnienia systemu specjalnym czynnikiem chłodniczym konieczne jest umówienie się z fachowcem, posiadającym uprawnienia do wykonywania tego typu prac. Jak wygląda profesjonalny montaż klimatyzacji?

#1 Montaż jednostki wewnętrznej

W pierwszym kroku specjalista po konsultacji z mieszkańcami określi miejsce montażu urządzenia pracującego wewnątrz pomieszczenia. Ważne jest, aby klimatyzator został zamontowany na odpowiedniej wysokości, zapewniającej jednocześnie efektywne chłodzenie lub ogrzewanie pomieszczenia i komfort osób korzystających z przestrzeni.

Po wyborze miejsca fachowiec montuje na ścianie stelaż na klimatyzator oraz wykonuje otwór, przez który poprowadzone zostaną przewody elektryczne, instalacja freonowa, armatura odprowadzająca skropliny i rury łączące jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną.

#2 Montaż jednostki zewnętrznej

Instalacja jednostki zewnętrznej polega na zamontowaniu odpływu skroplin i podłączeniu instalacji freonowej, niezbędnej do efektywnego schładzania i ogrzewania wnętrz. Ponadto urządzenie zostanie zamontowane na ścianie budynku lub na wcześniej przygotowanej podstawce na balkonie. Podczas montażu specjalista zadba o zachowanie odpowiednich odległości od elewacji, aby cała instalacja została powieszona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Po wykonaniu prac, jednostki zewnętrzna i wewnętrzna zostaną ze sobą połączone instalacją elektryczną i miedzianymi rurami.

#3 Testy i prace wykończeniowe

Ostatnim krokiem montażu klimatyzacji jest przeprowadzenie próby szczelności urządzeń i odpowietrzenie układu z wykorzystaniem pompy próżniowej. Pompa usuwa z instalacji freonowej zbędne powietrze i wilgoć, wytwarzając w układzie próżnię, co umożliwia napełnienie klimatyzacji czynnikiem chłodniczym. Po przygotowaniu klimatyzatora do użycia, specjalista może przeprowadzić domownikom szkolenie z obsługi urządzenia.

Jak dbać o instalację po montażu klimatyzacji?

Podstawą efektywnej pracy klimatyzatora jest dbałość o stan urządzenia i regularne czyszczenie jednostek. Raz w tygodniu warto oczyszczać wloty i wyloty powietrza z wykorzystaniem wilgotnej ściereczki. Ponadto należy zadbać o systematyczne czyszczenie filtrów powietrza zgodnie ze wskazaniami producenta. Dodatkowo co 6 miesięcy należy wykonać przegląd urządzeń, czym zajmują się wyspecjalizowane firmy. Warto przy okazji wykonać dokładne czyszczenie całej instalacji chłodniczej i dezynfekcję poszczególnych jednostek.

Podsumowanie

Klimatyzator w domu to udogodnienie, które zapewnia optymalną temperaturę we wnętrzach przez cały rok. Warto dodać, że nowoczesne systemy klimatyzacji umożliwiają także oczyszczanie powietrza i usuwanie z niego nadmiaru wilgoci. Montując w urządzeniu specjalne filtry, klimatyzator może stać się pomocą dla osób zmagających się z alergiami podczas pylenia drzew. Decydując się na zakup systemu, należy zadbać o wymagane pozwolenia, a prace instalacyjne zlecić zajmującym się montażem klimatyzacji specjalistom.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl