Klimatyzator z funkcją grzania

Klimatyzator jako źródło ciepła

Klimatyzatory przez większość osób rozpoznawalne są tylko jako urządzenia chłodzące. Nic bardziej mylnego. Nowoczesna klimatyzacja do domu może wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń i jest tańsza w eksploatacji niż tradycyjne grzejniki elektryczne czy piece na prąd. Są ekologicznym źródłem ciepła, a w dodatku dzięki specjalnym filtrom, oczyszczają powietrze w środku mieszkania. Są także bardzo proste w obsłudze. Funkcję z chłodzenia na ogrzewanie możemy przełączyć za pomocą jednego przycisku na pilocie, czyli zajmuje nam to tyle, co włączenie telewizora.

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w coraz większej liczbie domów czy biur w gorące lato ochładza nas klimatyzacja. Klimatyzatory znajdują się też w sklepach, galeriach, budynkach użyteczności publicznej, czyli towarzyszą nam latem niemal na każdym kroku. Niewielu jednak z nas zastanawia się, jak można skorzystać z tej aparatury zimą. To błąd, bo większość klimatyzatorów dostępnych na rynku, może też być urządzeniem grzewczym. Funkcja grzania dostępna jest w klimatyzatorach typu split i klimatyzatorach przenośnych. W dodatku mogą być o wiele bardziej opłacalne niż inne grzejniki czy piece na prąd.

Zalety ogrzewania klimatyzacja

  • jest wygodny i prosty w obsłudze oraz może być zdalnie sterowany
  • przynosi realne oszczędności w rachunkach
  • jest zieloną alternatywą dla ogrzewania elektrycznego, które wytwarza smog
  • dostarcza do mieszkania czyste, przefiltrowane powietrze
  • jest przyjazny dla alergików
  • dodatkowo osusza powietrze w pomieszczeniach
  • może być stosowany wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest doprowadzenie centralnego ogrzewania czy instalacji gazowej
  • może być użytkowany do minus 25 stopni, przez cały okres grzewczy lub tylko w okresach przejściowych (zimna wiosna lub wczesna jesień)
  • cicha praca

Jak działa ogrzewanie klimatyzacją?

W upalne dni, gdy uruchamiany klimatyzację jednostka wewnętrzna jest źródłem chłodu, z kolej jednostka zewnętrzna – źródłem ciepła. W chłodniejsze dni, gdy klimatyzator działa w trybie grzania, funkcje te zostają odwrócone. Podobnie działa pompa ciepła. Modele klimatyzatorów z funkcją grzania wyposażone są w specjalny zawór czterodrożny, który jest odpowiedzialny za przełączanie i odwracanie obiegu chłodniczego. W trybie grzania parownik pełni funkcję skraplacza, a skraplacz parownika. Jeśli chcemy ogrzać pomieszczenie, należy wybrać na wyświetlaczu pilota klimatyzatora odpowiednią funkcję i temperaturę.

 

Zakres temperatur

Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że ogrzewanie klimatyzatorem jest najczęściej możliwe, gdy na zewnątrz temperatura nie przekracza minus 15 stopni C, a w lepszych modelach do - 25 stopni. To oznacza, że przy niskich temperaturach, takie urządzenie nie bardzo się przyda, gdyż moc grzewcza klimatyzatora jest zbyt mała, ale może służyć jako dodatkowe źródło ciepła. Wiele osób korzysta z klimatyzatora z funkcją ogrzewania pomieszczeń na przykład w okresach przejściowych, gdy kilka zimnych wiosennych nocy czy wczesnojesiennych dni nie jest powodem do uruchamiania kosztownego ogrzewania. Także z powodu ocieplenia klimatu, temperatury w czasie zimy nie są już tak bardzo niskie, więc może być to naprawdę urządzenie przyszłości.

Ogrzewanie klimatyzacją włącza się jednym przyciskiem pilota, by już po pięciu minutach strumień wydostający się z urządzenia był ciepły. Oszczędzamy zatem nie tylko finanse, ale również i czas. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać do okresu grzewczego, ani wcześniej nagrzewać, aby można było przebywać w środku. Wiele modeli jest także dostosowanych do zdalnego sterowania, więc możemy uruchomić ogrzewanie zanim jeszcze dojedziemy do domu. Dodatkowo każdy klimatyzator z funkcją grzania wyposażony jest w elektroniczny termostat, który stale kontroluje temperaturę. Jak widać zalet takiego rozwiązania jest naprawdę sporo.


Ogrzewanie klimatyzatorem jest tańsze niż tradycyjne ogrzewanie prądem, więc jeżeli nie czeka nas bardzo ciężka zima, możemy korzystać z niego przez cały okres mrozów. Wtedy urządzenie działa na odwrót niż latem, bo droga powietrza, które przedostaje się przez pompę ciepła, prowadzi od zewnątrz do środka budynku. Dobrze jest także, gdy wyposażone jest w tryb odszraniania, czyli w grzałki, które zapobiegają gromadzeniu się lodu w urządzeniu. Na plus jest także zamontowany w klimatyzatorze system filtracyjny, dzięki któremu powietrze zostaje oczyszczone z zanieczyszczeń, co jest szczególnie ważne w miastach zmagających się z problemem smogu. Nie jest więc prawdą, że do naszego mieszkania poprzez klimatyzator zostanie wprowadzone zanieczyszczone powietrze, gdyż oczyszczą je wcześniej wewnętrzne filtry.

Jak działa na środowisko?

Ogrzewanie klimatyzacją jest w pełni bezpieczne dla środowiska. W czasie pracy klimatyzatora nie wydziela się smog ani inne szkodliwe produkty uboczne. Dodatkowo ciepłe powietrze, które dostarcza do naszych mieszkań, jest czystsze niż to na zewnątrz. Jest to też bardziej przyjazne dla alergików, gdyż dzięki zamontowanym filtrom, nie zawiera kurzu, roztoczy i alergenów. Klimatyzatory bardzo dobrze posiadają tryb osuszania, dzięki któremu pozbędziemy się wilgoci, której w okresie jesienno-zimowym jest w domu więcej i potrafi być bardzo uciążliwa. Koniec zatem z lepkim powietrzem w danym pomieszczeniu, czy wodą ściekającą po szybach.

Chcesz zamontować klimatyzację?

Ogrzewanie klimatyzatorem, a pobór mocy

Dużym plusem jest także energooszczędność takich urządzeń. Klimatyzacja do domu, przy pobraniu takiej samej ilości prądu co tradycyjne ogrzewanie na prąd, daje około 5-cio krotnie więcej ciepła. Jest więc o wiele bardziej wydajna, co z kolei przekłada się na realne oszczędności w opłatach za energię elektryczną. Tam gdzie nie jest możliwe założenie ogrzewania centralnego lub gazowego, można zatem z korzyścią zamontować klimatyzację z dwiema funkcjami - na lato i na zimę. Klimatyzatory z opisem A+++ uważane są za jedne z najtańszych urządzeń w eksploatacji. Mogą być też stosowne w takich obiektach, w których nie ma dostępu do tradycyjnych źródeł ogrzewania, np. w pawilonach handlowych, domkach letniskowych, czy budkach strażniczych. Oczywiście latem znów może pełnić funkcję ochładzającą


Ważne jest także uświadomienie sobie i przeliczenie jak możemy zaoszczędzić na zastosowaniu takiego rozwiązania. Trzeba tylko spełnić określone warunki. Klimatyzacja do domu nie będzie wykorzystywana jako szybkie ogrzewanie wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby korzystania z energii elektrycznej do ogrzania pomieszczeń, bo na przykład działa centralne ogrzewanie na paliwo stałe lub piec na gaz. W każdej innej okoliczności przyniesie same korzyści. Gdy zależy nam na oszczędnościach na rachunkach za prąd, możemy spokojnie skorzystać z tego rozwiązania. Jedne z pierwszych kosztów, jakie poniesiemy to będzie zakup maszyny (koszt od 2 tysięcy złotych wzwyż) oraz fachowy montaż klimatyzacji (około 1000 złotych). Potem będziemy już tylko bardziej oszczędni w wydatkach. Klimatyzatory przenośne z funkcją grzania są dobrym rozwiązaniem dla osób, dla których koszt instalacji klimatyzacji jest zbyt wysoki. Będą one jednak mniej wydajne, niż klimatyzator ścienny.


W zależności od modelu klimatyzatora, z funkcją grzania, jaki wybierzemy, jego zakup zwróci się nam w rachunkach za energię elektryczną od 1,5 roku do 3 lat. Wiadomo, że rachunki za prąd to bardzo często najwyższa pozycja w domowym budżecie, a teraz może to naprawdę ulec zmianie na lepsze.


Dużym plusem jest także to, że taki klimatyzator z funkcją grzania, jest bardzo prosty w obsłudze i mało awaryjny. Jeżeli wcześniej montażem zajmie się fachowiec, to nie powinny nas potem spotkać żadne przykre niespodzianki. Wystarczy ustawić klimatyzację za pomocą pilota, a ciepłe powietrze wydobywa się już w ciągu kilku minut. Oszczędzamy także miejsce i wpływamy na estetykę wnętrz. Zawsze lepiej wygląda, gdy w mieszkaniu czy biurze jest mniej urządzeń technicznych, które nie są łatwe do ukrycia i bardzo rzucają się w oczy. Wielofunkcyjność klimatyzatora wpływa zatem także pozytywnie na aranżację pomieszczenia.
Nowoczesne klimatyzatory wyposażone w funkcję grzania mogą się zatem zamienić w realne oszczędności w portfelu. Warto zatem przekonać się do nowych rozwiązań, aby zwiększyć komfort przebywania w nieruchomości i zapewnić sobie i wszystkim użytkownikom ciepłe zimy i chłodne lato. A wszystko przy pomocy jednego urządzenia. Klimatyzacja do domu cieszy się coraz większą popularnością także ze względu na zaawansowane funkcje. Wybierając klimatyzator zwróćmy uwagę, czy wyróżnia go wysoka klasa energetyczna, automatyczny restart, podtrzymywanie temperatury zapobiegające zamarzaniu rur, czy też intuicyjne sterowanie.

 

Bestsellery
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)

3 899,00 zł

3 610,19 zł

szt.
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW  z montażem std (20-30m2)
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW z montażem std (20-30m2)

3 999,00 zł

3 702,78 zł

szt.
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)

5 199,00 zł

4 226,83 zł

szt.
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)

9 999,00 zł

9 258,33 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl