Klimatyzacja w salonie - gdzie umieścić klimatyzator

klimatyzacja w salonie

Salon w domu lub mieszkaniu to miejsce, gdzie zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na montaż klimatyzatora, który dostarczy schłodzone powietrze w upalne dni, oraz ogrzeje wnętrze zimą. Gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną klimatyzatora, aby urządzenie dobrze się prezentowało i nie wpływało negatywnie na komfort domowników? Czy istnieją sposoby na ukrycie klimatyzatora w salonie? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o montażu klimatyzacji!

Gdzie najlepiej umieścić klimatyzator?

System klimatyzacji składa się z dwóch urządzeń - jednostki pracującej wewnątrz, dostarczającej chłodne lub ciepłe powietrze, oraz jednostki pracującej na zewnątrz, służącej do odprowadzania ciepła i skroplin. Jednostki zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, montuje się na ścianie elewacji lub na specjalnie przygotowanej podstawce na balkonie, lub tarasie. Jednostki wewnętrzne z kolei montuje się w wybranym przez lokatorów pomieszczeniu. W zależności od typu sprzętu, urządzenie chłodzące może zostać zamontowane na ścianie, w suficie lub przy podłodze.

Najczęściej systemy klimatyzacji montuje się w miejscach, gdzie promienie słoneczne docierają przez wiele godzin w ciągu dnia, tym samym nagrzewając wnętrza do nieprzyjemnie wysokich temperatur. Poszukując idealnej lokalizacji dla klimatyzatora, pod uwagę należy wziąć zarówno możliwości montażowe pomieszczenia, jak i komfort osób w nim przebywających.

W większości przypadków klimatyzatory montuje się naprzeciw miejsc do wypoczynku, jednak w odpowiedniej odległości. Chłodne powietrze nie powinno wiać bezpośrednio na mieszkańców, co mogłoby być powodem częstych przeziębień. Urządzenie powinno znaleźć się w miejscu nieograniczającym przepływu powietrza, jednocześnie umożliwiając mu rozpraszanie się po całym pomieszczeniu.

Według ekspertów najwięcej ciepła „wchodzi” do wnętrz przez okna, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest montaż jednostki klimatyzacyjnej tuż nad szybą lub w miejscu pod parapetem. Decydując się na zamontowanie klimatyzatora poniżej okna, warto zadbać o to, aby bezpośrednio przed urządzeniem nie znajdywały się meble, co mogłoby pogorszyć efektywność pracy sprzętu.

klimatyzacja nad oknem

Jak ukryć klimatyzator w salonie?

Choć jednostka wewnętrzna instalacji zwykle ma prosty design i dobrze komponuje się zarówno z nowoczesnym, jak i tradycyjnym wnętrzem, czasami lokatorzy szukają sposobów na ukrycie urządzenia. Jednym z nich jest zasłonięcie klimatyzatora przygotowaną na wymiar obudową, która jednocześnie może stanowić ozdobę salonu. Innym pomysłem może być zabudowanie sprzętu pasującą do reszty pomieszczenia szafką, jednak należy pamiętać, aby posiadała ona otwory umożliwiające swobodny przepływ powietrza. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zaaranżowanie wokół klimatyzatora dekoracji ze sztucznych roślin.

Osoby, którym zależy na ukryciu jednostki wewnętrznej klimatyzacji, mogą zdecydować się także na urządzenia przeznaczone do dyskretnego montażu. Jednym z nich jest klimatyzator kasetonowy, który może zostać zamontowany poza klimatyzowanym pomieszczeniem, a schłodzone lub ogrzane powietrze dociera do wnętrza poprzez otwory w podwieszanym suficie. Innym tego typu sprzętem jest klimatyzator kanałowy, który montuje się bezpośrednio w stropie budynku, a powietrze wypływa do pomieszczenia poprzez zamontowane w ścianie estetyczne kratki.

Klimatyzator nad telewizorem - czy to możliwe?

Telewizor zwykle umieszczony jest w centralnej części salonu, będącej jednocześnie doskonałym miejscem na montaż klimatyzatora. Stąd często pojawia się pomysł umieszczenia jednostki nad telewizorem, jednak czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Z technicznego punktu widzenia montaż klimatyzacji w pobliżu odbiornika jest całkowicie możliwy i bezproblemowy. Warto jednak pomyśleć o praktycznych aspektach tego rozwiązania. Zdarza się, że system klimatyzacji ulega awarii, a skutkiem tego może być wyciek wody lub konieczność wykonania skomplikowanej naprawy. Z tego też powodu specjaliści zwykle nie zalecają montażu klimatyzatora w pobliżu innych urządzeń zasilanych prądem.

Podsumowanie

System klimatyzacji w domu to doskonały sposób na zapewnienie sobie komfortu termicznego nie tylko w upalne dni, ale także zimą, gdy konieczne jest dogrzewanie pomieszczeń. Decydując się na zakup klimatyzacji, warto wcześniej określić miejsce montażu sprzętu i dobrać do swoich potrzeb typ urządzenia. Chcąc ukryć klimatyzator, można zdecydować się na wykorzystanie specjalnie przygotowanej obudowy lub stylowej aranżacji ściennej, albo zakupić instalację dyskretnie montowaną w ścianie lub suficie.

Bestsellery
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)

4 199,00 zł

3 413,82 zł

szt.
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW  z montażem std (20-30m2)
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW z montażem std (20-30m2)

4 399,00 zł

3 576,42 zł

szt.
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)

5 199,00 zł

4 226,83 zł

szt.
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)

10 044,00 zł

8 165,85 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl