Klimatyzacja na poddaszu — rodzaje, cena, koszt

pokój z klimatyzatorem

Poddasze jest charakterystyczną częścią budynku. Najwyższa kondygnacja w porównaniu do reszty domu ma tendencję do nadmiernego nagrzewania się oraz znacznie dłużej utrzymuje wysoką temperaturę. Praca lub wypoczynek w takich warunkach ma negatywny wpływ na nasz organizm, wywołując znużenie i problemy ze snem. Aby temu zapobiec, powinniśmy zamontować klimatyzację, która szybko i sprawnie schłodzi nasze poddasze. Jakie wyróżniamy rodzaje klimatyzacji? Jaka klimatyzacja na poddaszu sprawdzi się najlepiej? Czy klimatyzatory przenośne sprawdzą się na poddaszu? Przeczytaj!

Dlaczego na poddaszu jest tak gorąco?

Nawet właściwie zaizolowany budynek nie jest w stanie zapewnić nam odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach znajdujących się bezpośrednio pod dachem — w szczególności latem. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze całe ciepłe powietrze, które wytwarzane jest na niższych piętrach, kumuluje się na poddaszu. Okna dachowe, które stanowią element konstrukcji dachu, wpuszczają większą ilość światła niż tradycyjne instalacje okienne. Ponadto wykonane z blachy powierzchnie dachu potrafią szybko osiągnąć wysoką temperaturę, która przenika przez połacie dachu. To m.in. te czynniki powodują, że poddasze nagrzewa się szybciej niż reszta budynku.

Jaka klimatyzacja na poddaszu będzie najlepsza?

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości powoduje, że deweloperzy często adaptują poddasza kamienic lub budynków jednorodzinnych na mieszkania. Komfort przebywania w lokalach usytuowanych na poddaszu uzależniony jest m.in. od właściwej temperatury powietrza. Optymalne warunki termiczne zagwarantować może właściwie dobrana stacjonarna klimatyzacja. Obecnie na rynku jest dostępnych kilka popularnych modeli klimatyzatorów.

Klimatyzacja typu split na poddaszu

Jeżeli chcemy skutecznie zmniejszyć temperaturę w części pomieszczeń na poddaszu lub posiadamy mieszkanie jednopokojowe typu kawalerka, powinniśmy zainteresować się klimatyzatorem typu split. Klimatyzator split sprawdzi się w pomieszczeniach pozbawionych ścianek działowych. Zbudowany jest z dwóch jednostek, które połączone są ze sobą przewodami klimatyzacyjnymi. Wewnątrz instaluje się jednostką z parownikiem natomiast na zewnętrznej stronie budynku, znajduje się jednostka zewnętrzna, która skład się m.in. ze skraplacza, sprężarki oraz zaworu zwrotnego.

Klimatyzacja multi split na poddaszu

Jest to bardziej rozbudowana konstrukcja niż klimatyzator typu split. Wyróżnia się tym, że do jednostki zewnętrznej można podłączyć co najmniej dwie jednostki wewnętrzne. Decydując się na takie rozwiązanie, można efektywnie obniżyć temperaturę powietrza na całym poddaszu złożonym z kilku pomieszczeń lub w jego poszczególnych częściach w zależności od indywidualnych preferencji domowników. Klimatyzacja typu multisplit jest droższym systemem od wariantu split, jego dodatkową zaletą jest to, że nie trzeba montować kilku jednostek zewnętrznych na elewacji budynku co może wpłynąć negatywnie na wygląd budynku.

Klimatyzatory kanałowe

System złożony z centrali klimatyzacyjnej i kanałów chłodzących, dzięki któremu jesteśmy w stanie szybko i sprawnie obniżyć temperaturę powietrza na poddaszu. Jest to zdecydowanie najbardziej zaawansowane rozwiązanie wymagające od nas dużego nakładu pracy i środków. Dzięki niemu zyskujemy wydajne urządzenie zapewniające nam identyczne warunki termiczne we wszystkich pomieszczeniach objętych układem chłodzącym. Instalację klimatyzacji kanałowej najlepiej zaplanować już na etapie powstawania projektu domu. Ponadto system kanałowy można połączyć z klimatyzatorami typu multisplit i split, które zamontujesz na niższych kondygnacjach budynku.

system klimatyzacji podłączony do poddasza

Czy klimatyzatory przenośne sprawdzą się na poddaszu?

Na rynku dostępne są również klimatyzatory w wersji mobilnej. Klimatyzator przenośny jest łatwy w montażu i charakteryzuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Żeby przenośny klimatyzator pracował wydajnie, musimy zainstalować specjalną rurą wyrzutową, którą zostanie odprowadzone ciepłe powietrze na zewnątrz budynku. Instalacja taka nie jest estetycznym rozwiązaniem, a generowany przez sprężarkę hałas utrudnia wypoczynek lub wypełnianie codziennych obowiązków.

Generalnie klimatyzator przenośny sprawdzi się, jeżeli chcesz szybko i bezinwazyjnie zamontować klimatyzację, która będzie działała od razu po wyjęciu z pudełka. Natomiast przy zakupie musisz wziąć pod uwagę moc chłodniczą klimatyzatora, od niej będzie zależało m.in. to, w jakim tempie zostanie obniżona temperatura w danym pomieszczeniu. Nie jesteśmy w stanie efektywnie schłodzić temperatury powietrza przy pomocy jednego urządzenia na poddaszu podzielonym na kilka pomieszczeń.

Jaka powinna być moc klimatyzatora?

Zasadniczo im większa powierzchnia poddasza, które chcemy schłodzić, tym mocniejszy klimatyzator musimy zainstalować. Żeby skutecznie obniżyć temperaturę 10 m² danej powierzchni, potrzebny jest 1 kilowat mocy chłodzącej. Dodatkowo na wyżej położonych kondygnacjach jak poddasze zaleca się montować klimatyzatory o wyższej mocy chłodzenia niż chociażby na parterze. Jeśli na poddaszu przebywa jednocześnie spora grupa osób lub gdy w pomieszczeniu pracuje dużo urządzeń elektrycznych powinniśmy wybrać klimatyzator o około 40% mocniejszy niż wynikający z powyższych obliczeń.

Jaki jest koszt klimatyzacji na poddaszu?

Całkowita cena instalacji uzależniona jest m.in. od wielkości powierzchni poddasza oraz od rodzaju systemu chłodzącego. Decydując się na zakup i montaż klimatyzacji typu split do sypialni o powierzchni ok. 15 m², musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 4-4,5 tys. zł. Z kolei instalując ten sam typ klimatyzatora na poddaszu o metrażu ok. 25 m², musimy liczyć się z kosztami dochodzącymi do 5 tys. zł. Z kolei klimatyzacja kanałowa to już dużo droższa inwestycja — sama centrala kanalizacyjna to już wydatek rzędu 5-6 tys. zł. Dodatkowo trzeba doliczyć koszty montażu klimatyzacji, sterowników czy przepustnic.

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rozwiązań pozwalających na szybkie i sprawne obniżenie temperatury na poddaszu. O wyborze klimatyzacji na najwyższej kondygnacji budynku decyduje w głównej mierze jej układ pomieszczeń. Jeżeli chcemy obniżyć temperaturę poddasza pozbawionego ścianek działowych, powinniśmy zdecydować się na klimatyzator typu split. Natomiast gdy chcemy schłodzić poddasze o dużej powierzchni, które składa się z kilku pomieszczeń, wybierzmy w zależności od posiadanych fundusz klimatyzator multisplit lub systemy kanałowe.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl