Jak wybrać klimatyzator do biura?

Jak wybrać klimatyzator do biura?

Podczas upałów klimatyzacja w biurze jest na wagę złota. Zapewnia komfortową temperaturę w budynku, co niewątpliwie wpływa na samopoczucie pracowników. Dzięki temu pracują oni wydajniej i efektywniej. Na przestrzeni czasu klimatyzatory stały się niemalże nieodłącznym elementem wyposażenia nowoczesnych biur, hal i zakładów produkcyjnych. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli tego typu urządzeń. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak wybrać najlepszy dla siebie klimatyzator!

Klimatyzator do biura - na co zwrócić uwagę?

Zakup klimatyzacji do biura zawsze stanowi spore wyzwanie. Niemniej jednak obecna oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że każdy przedsiębiorca bez trudu odnajdzie sprzęt, odpowiadający jego potrzebom. Stojąc przed wyborem klimatyzatora warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Kluczową kwestią jest rodzaj, liczba oraz kształt pomieszczeń, które chcemy chłodzić. Ogromne znaczenie ma również metraż biura. Należy wiedzieć, że na każdy metr kwadratowy przypada moc klimatyzatora równa 0,1 kW. Urządzenie dostosowane do warunków panujących w danym lokalu będzie doskonale spełniać swoje funkcje oraz co najważniejsze - pracować wydajnie i ekonomicznie. Kolejnym parametrem, jaki należy bezwzględnie wziąć pod uwagę jest miejsce zamontowania klimatyzatora. W sprzedaży dostępne są zarówno sprzęty przeznaczone do montowania na ścianie, jak i przy podłodze. Klimatyzatory ścienne z reguły stosowane są w większych pomieszczeniach, zaś podłogowe - w mniejszych.

Równie istotną sprawą jest ilość i rozmieszczenie okien, a co za tym idzie - stopień nasłonecznienia poszczególnych pomieszczeń. W przypadku, gdy do wnętrza dociera spora ilość światła naturalnego potrzebne będzie urządzenie o nieco wyższej mocy chłodniczej. Natomiast, jeśli pokój jest dość chłodny, warto wybierać spośród lżejszych urządzeń. Na pozór błahym, ale niesamowicie ważnym aspektem jest ilość sprzętów multimedialnych znajdujących się w lokalu. Trzeba więc przeliczyć sprzęt drukujący, laptopy i inne. Trzeba też uwzględnić ilość pracowników zatrudnionych na stałe oraz odwiedzających gości. Nie bez znaczenia są zyski z okien. Najczęściej do większych biur wymagany jest projekt, by przeliczyć zyski ciepła i pokazać trasy instalacji do protokołu powykonawczego. Każda osoba to 100W ciepła

Rodzaje klimatyzatorów do biura

Klimatyzatory stacjonarne typu split

Odpowiednia wentylacja jest obecnie standardem w nowoczesnych biurach. W sprzedaży dostępne są różne modele klimatyzatorów, które różnią się od siebie przede wszystkim mocą chłodniczą oraz sposobem montażu. Do lokali biurowych najchętniej wybierane są klimatyzatory typu split. Nic dziwnego - to jedne z najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Składają się z dwóch części. Jedna jest montowana wewnątrz, zaś druga na zewnątrz budynku. Urządzenia mogą mieć różne parametry - wszystko zależy od potrzeb użytkowników. Spośród opcji dostępnych na rynku wyróżnić można modele ścienne, kasetonowe oraz podłogowo-sufitowe. Klimatyzatory typu split cechują się estetycznym wyglądem oraz niewielkim poborem prądu. Pracują bardzo cicho, a w trybie chłodzenia uzyskują zadowalające parametry. Jeszcze jedną zaletą jest to, że w dowolnej chwili można je zdemontować i zamontować ponownie w nowej lokalizacji.

Klimatyzator stacjonarny multisplit

Klimatyzator multisplit to doskonały wybór, jeśli zachodzi konieczność chłodzenia większych pomieszczeń. Przy tym urządzeniu zawsze występuje agregat, czyli jednostka zewnętrzna. Możemy do niego podłączyć dwie, pięć lub więcej jednostek (przy bardziej rozbudowanych instalacjach). Od agregatu do każdej jednostki biegnie para dwóch rurek miedzianych z czynnikiem. Należy podkreślić, iż wszystkie klimatyzatory w biurze muszą działać w tym samym trybie. Oznacza to, że nie można w jednym pomieszczeniu grzać, a w innym chłodzić. Modele multisplit są bardzo ekonomiczne, ponieważ zużywają mało energii. Dodatkowo ich montaż przebiega wyjątkowo szybko i sprawnie. Sporym udogodnieniem jest to, że takim urządzeniem możemy sterować indywidualnie.

System klimatyzacji kanałowej

Inną opcją jest system klimatyzacji kanałowej. Wprawdzie takie rozwiązanie rzadko kiedy montowane jest w biurach, jednak warto o nim wspomnieć. Klimatyzacja kanałowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w hotelach. W przypadku biurowców wybór najczęściej pada na modele klasyczne ścienne jednostki. W pomieszczeniach o wysokim stropie montuje się kasety. Odstają one od sufitu ok. 30 cm, ale wieją na cztery strony świata. Bardzo często możemy je zauważyć w przestrzeniach open space w biurach.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzator przenośny to prosty w obsłudze sprzęt. Nie wymaga specjalistycznej instalacji, a także jest mobilny, dzięki czemu z łatwością można zmieniać jego lokalizację. Przenośny klimatyzator to dobre wyjście dla przedsiębiorców, którzy z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na montaż klimatyzacji ściennej czy podłogowej. Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Należy zwrócić uwagę na jego moc, czas pracy w ciągu doby oraz zużycie prądu. Przy czym należy nadmienić, że urządzenie ma wszystko wbudowane w środku. Jest bardzo głośne - pracuje z natężeniem 65 dB. Dodatkowo kłopotliwe jest usunięcie gorącego powietrza. Od klimatyzatora wychodzi duża rura, o średnicy 12 cm, gdzie wieje gorące powietrze i trzeba je usunąć specjalnym otworem bądź montować w oknach specjalne kołnierze. Większość przedsiębiorców już po jednym sezonie rozważa montaż klimatyzatorów spilt.

kobieta obsługująca klimatyzację

Ile kosztuje klimatyzator?

Klimatyzacja do biura do biura to inwestycja, która szybko się zwraca. Nie należy jednak zbyt pochopnie podejmować decyzji, gdyż najczęściej skutkuje to wyborem niewłaściwego urządzenia. Do najtańszych należą niewątpliwie klimatyzatory ścienne typu split. Sprzęty o mocy chłodniczej 2,6/2,9 kW to koszt rzędu 3000 zł. Im większa moc urządzenia, tym jest on droższy. Nieco droższe są klimatyzatory stacjonarne z jednostką sufitową bądź przypodłogową. Te o mocy 5,3/5,7 kW orientacyjnie kosztują 7500 zł. Natomiast za te mocy 14,1/16,4 kW zapłacimy 18 000 zł. Modele multi split to koszt rzędu 8000 i w górę. Tak samo i w tym przypadku - im większa moc urządzenia, tym droższy klimatyzator.

Klimatyzacja w biurze. Dlaczego warto w nią zainwestować?

Upały są trudne do zniesienia dla każdego, a szczególnie pracowników, którzy większą część dnia spędzają w biurze. Z tego względu klimatyzacja jest nieodłącznym elementem wyposażenia lokali biurowych. Optymalna temperatura wnętrz sprzyja lepszej koncentracji, co przekłada się na efektywność i wydajność zespołu. Warto mieć na względzie, że nowoczesne urządzenia nie tylko ochładzają powietrze, ale i oczyszczają je z pyłów oraz bakterii. Ma to szczególne znaczenie, jeśli obiekt zlokalizowany jest w centrum miasta, gdzie nawet otwarcie okna nie zapewni dopływu czystego powietrza. Takie rozwiązanie z pewnością docenią także alergicy, ponieważ sprawnie działający klimatyzator stanowi ochronę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami.

Chcesz zamontować klimatyzację?

Nie ulega wątpliwości, że zbyt wysoka temperatura ma negatywny wpływ na zdrowie. Potrafi być szczególnie niebezpieczna dla osób zmagających się z chorobami serca i układu oddechowego. Przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu pozwala uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, które mogą się nasilić podczas upalnych dni. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w klimatyzację w biurze? Chociażby dlatego, że pozwala ona obniżyć poziom wilgotności powietrza we wnętrzu. Ma to istotny wpływ na komfort pracy. Klimatyzacja staje się też nieodłącznym elementem wyposażenia sal konferencyjnych. Umożliwia ona przeprowadzanie spotkań biznesowych w dogodnych warunkach. Partnerzy biznesowi mogą w pełni skupić się na kluczowych aspektach działalności, a nie na tym, jak chociaż odrobinę się ochłodzić. Taka samo jest podczas spotkań z rekruterami.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy nieustannie dążą do poprawy komfortu w miejscu pracy. Nieodłącznym elementem wyposażenia biur, zakładów i hal produkcyjnych jest klimatyzacja. Choć kojarzy się ona tylko z chłodzeniem pomieszczeń, posiada także dodatkowe funkcje, takie jak ogrzewanie, osuszanie i oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów, a także innych zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są różne rodzaje klimatyzatorów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się klimatyzatory typu spilt. Nic dziwnego - są niezawodne i zapewniają wysoki komfort użytkowania. Często wybierane są także wysoce wydajne modele multi spilt. Systemy kanałowe zwykle montowane są w hotelach. Zaś urządzenia przenośne, choć są bardzo tanie, pozostawiają wiele do życzenia. Zakup klimatyzatora to niemały wydatek, ale nic nie równa się z komfortem, jaki zapewnia.

Bestsellery
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)

3 899,00 zł

3 610,19 zł

szt.
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW  z montażem std (20-30m2)
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW z montażem std (20-30m2)

3 999,00 zł

3 702,78 zł

szt.
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)

5 199,00 zł

4 226,83 zł

szt.
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)

10 044,00 zł

9 300,00 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl