Jak ochłodzić mieszkanie - 9 sposobów na upał

upal-w-mieszkaniu

Dostające się do mieszkania wiosną i latem promienie słoneczne sprawiają, że pomieszczenia ulegają szybkiemu nagrzewaniu, co ma ogromny wpływ na samopoczucie domowników. Najcieplejszymi miejscami w domu zazwyczaj są te skierowane na południe i południowy zachód, gdyż to właśnie do nich dociera najwięcej słońca. Jak więc szybko ochłodzić mieszkanie i zapewnić sobie komfort? Poniżej znajdziesz 9 skutecznych sposobów na obniżenie temperatury w domu!

 

Skuteczne sposoby na ochłodzenie mieszkania

Z roku na rok lato w Polsce przynosi coraz to wyższe temperatury. O ile w większych pomieszczeniach ruch powietrza jest nieco silniejszy i można szybciej wyrównać temperaturę do tej optymalnej, tak w małych i nasłonecznionych mieszkaniach szybko może stać się upalnie i, mówiąc wprost, nieznośnie. Do nagrzewających dom promieni słonecznych należy doliczyć także temperaturę wytwarzaną przez gotowanie czy przez samych domowników. Jak można ochłodzić pokój i mieszkanie, i czy istnieją sposoby na zapobieganie nagrzewania się pomieszczeń?

#1 Klimatyzator ścienny

Najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie optymalnej temperatury w domu i mieszkaniu jest klimatyzacja. Zadaniem urządzenia jest pochłanianie ciepłego powietrza z pomieszczenia, jednocześnie dostarczając do wnętrza powietrze schłodzone. Warto podkreślić, że klimatyzator ścienny można zamontować zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku (po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń).

W zależności od potrzeb można zdecydować się na klimatyzator typu Split lub system Multi Split. Klimatyzacja Split umożliwia chłodzenie tylko jednego pomieszczenia, zaś w przypadku klimatyzacji Multi Split do jednej jednostki można podłączyć kilka klimatyzatorów, co umożliwia schładzanie kilku pomieszczeń naraz. W zależności od wybranego modelu, ochłodzenie powietrza może zająć zaledwie kilkanaście minut.

Warto podkreślić, że klimatyzacje często wyposażone są w wiele przydatnych funkcji, takie jak system automatycznego startu i wyłączania o określonej godzinie, możliwość sterowania poza domem, czy funkcje oczyszczania i jonizowania powietrza. Wiele osób decyduje się na zamontowanie klimatyzacji także ze względu na możliwość ogrzewania domu zimą, co umożliwia redukcję wydatków.

Chcąc zamontować system klimatyzacji w domu lub mieszkaniu, najpierw należy upewnić się, czy będzie to możliwe. W przypadku mieszkania w bloku zwykle konieczne jest uzyskanie zgody zarządcy budynku, jednak zazwyczaj nie ma z tym problemu. Sam montaż urządzeń powinien zostać wykonany przez uprawnionych do tego specjalistów, którzy podłączą odpowiednie instalacje i przeprowadzą ich testy.

#2 Klimatyzator przenośny

Chcąc przyspieszyć chłodzenie pomieszczenia klimatyzatorem jednak bez montażu całego systemu klimatyzacji, można zdecydować się na klimatyzator przenośny. Urządzenie odprowadza ciepłe powietrze z wykorzystaniem specjalnej rury, którą instaluje się w oknie. Największymi zaletami urządzenia są mobilność, szybkie schładzanie domu lub mieszkania i niższa cena w porównaniu do innych systemów klimatyzacji.

Warto jednak pamiętać, że tego typu urządzenia cechują się dość głośną pracą, a w przypadku niektórych modeli klimatyzatorów konieczne jest regularne usuwanie nagromadzonych w zbiorniku skroplin.

klimatyzacja-w-domu

#3 Przeciwsłoneczna folia okienna

Aby ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji, można zdecydować się na przeciwsłoneczną folię okienną, która odbija promieniowanie podczerwone, ograniczając nagrzewanie się wnętrz. Folię zwykle montuje się po zewnętrznej stronie okna i jest ona przezroczysta, dzięki czemu w mieszkaniu jest stale jasno. Poza zmniejszeniem przedostawania się do domu ciepła, folia z efektem lustra dodatkowo zapewnia mieszkańcom prywatność. Warto pamiętać, że ten sposób ochrony przed słońcem jest dość drogim rozwiązaniem, a sama folia musi zostać zamontowana przez specjalistę.

#4 Rolety zewnętrzne

Aby ochłodzić mieszkanie latem, dobrym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne, będące alternatywą dla kiedyś używanych okiennic. Ich zadaniem jest ograniczanie dostępu promieni słonecznych i ciepła do wnętrza mieszkania, co zapewnia utrzymanie optymalnej temperatury. Warto jednak podkreślić, że po całkowitym zasłonięciu okien pomieszczenie się wyciemnia, co może być uciążliwe i wymagać używania oświetlenia w ciągu dnia.

#5 Wentylator

Choć wentylatory same w sobie nie regulują temperatury w mieszkaniu, to dają wrażenie schłodzenia powietrza ze względu na wprawianie go w ruch. To budżetowe i wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chciałyby inwestować w montaż urządzeń schładzających, a jedynie zapewnić sobie nieco więcej komfortu podczas upalnego dnia.

#6 Nawilżacze i oczyszczacze powietrza

Aby obniżyć temperaturę w upalne dni, można wykorzystać również urządzenia służące do nawilżania i oczyszczania powietrza. Ich działanie jest podobne jak w przypadku wentylatora - poprzez wprawianie powietrza w silny ruch, sprawiają wrażenie ochładzania domu. Warto jednak podkreślić, że wydostająca się z nawilżacza zimna para wodna może mieć rzeczywisty wpływ na obniżenie temperatury w domu, ale jest to dość czasochłonny proces.

#7 Wietrzenie pomieszczenia

Chcąc schłodzić pomieszczenie, można wykorzystać starą metodę, jaką jest wywoływanie przeciągu. Wystarczy wówczas otworzyć okna lub drzwi po przeciwległych stronach mieszkania i domu, co spowoduje ruch powietrza i zmieszanie się powietrza zimnego z ciepłym. Należy jednak pamiętać, że ten sposób raczej nie sprawdzi się w przypadku kawalerki czy małego mieszkania, gdzie wywołanie przeciągu zwykle jest niemożliwe. Ponadto przebywanie w przeciągu może wywołać przeziębienie.

#8 Grube zasłony i firany

Sposobem na ograniczenie przedostawania się do domu promieni słonecznych jest zawieszenie grubych zasłon lub firan. Dzięki ograniczaniu dostępu słońca do wnętrza, pomieszczenia nie ulegają tak szybkiemu nagrzewaniu. Aby w mieszkaniu było nadal jasno, można zdecydować się na zasłony w jasnych kolorach, które przepuszczą nieco światła do wnętrz.

#9 Rośliny

Jeśli chcemy ochłodzić mieszkanie z dostępem do balkonu lub zmniejszyć temperaturę pomieszczeń w domu jednorodzinnym, dobrym sposobem jest zakup pnących roślin, które stanowią izolację cieplną. Rośliny działają jak naturalne zasłony, ograniczając dostęp słońca do domu. Jednocześnie warto wyposażyć w rośliny także wnętrze mieszkania - decydując się na zakup zielistki, draceny lub sansewierii, można zapewnić sobie naturalny oczyszczacz i nawilżacz powietrza.

O czym pamiętać podczas upałów?

Istnieje wiele sposobów na ochłodzenie mieszkania latem, jednak w tym wszystkim nie należy zapominać także o sobie. Podczas panowania wysokich temperatur zaleca się wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody i spożywanie lekkich posiłków. Chcąc schłodzić organizm, warto wziąć chłodny prysznic, przygotować domową lemoniadę lub moczyć stopy w zimnej wodzie. Aby nie nagrzewać dodatkowo mieszkania, warto zrezygnować z długiego przygotowywania potraw, czy korzystania z urządzeń, które powodują wzrost temperatury w domu.

Jak ochłodzić mieszkanie latem? - Podsumowanie

Choć lato to czas, gdy długo wyczekiwane słońce zachwyca nas swoją obecnością, czasem możemy mieć go w nadmiarze i chcieć ochłodzić swoje wnętrza. W tym celu doskonałym rozwiązaniem będzie montaż klimatyzacji, która zapewni szybkie schłodzenie pomieszczeń. Chcąc wykorzystać domowe sposoby na zmniejszenie temperatury w domu, można zdecydować się na nawilżanie wnętrz, wieszanie grubych zasłon lub wywoływanie przeciągu.

Bestsellery
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)

4 199,00 zł

3 413,82 zł

szt.
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW  z montażem std (20-30m2)
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW z montażem std (20-30m2)

4 399,00 zł

3 576,42 zł

szt.
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)

5 199,00 zł

4 226,83 zł

szt.
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)

10 044,00 zł

8 165,85 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl