Zakup klimatyzacji z montażem stawka 8% czy 23%?

Montaż klimatyzacji 8% czy 23%?

Klimatyzacja staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem nie tylko w budynkach przemysłowych i biurowcach, ale również w domach jednorodzinnych. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim komfortowi i wygodzie, jaki oferuje domownikom. Jednakże cena całej instalacji może być bardzo zróżnicowana. Należy przede wszystkim wybrać klimatyzację pasującą do indywidualnych preferencji mieszkańców. Polskie prawo umożliwia również skorzystanie z obniżonej stawki VAT (8%) podczas montażu klimatyzacji. Co należy zrobić, aby wykorzystać stawkę 8% VAT? 

Możliwość wykorzystania stawki 8% VAT przy montażu klimatyzacji

Klimatyzacja może okazać się dużo tańsza, niż pierwotnie zakładano, gdyż istnieje możliwość oszczędzenia na stawce VAT. Rodzaje stawki VAT w Polsce warunkowane są wieloma czynnikami, pełna stawka wynosi aktualnie 23%, natomiast obniżona zamyka się w 8%. 

Należy jednak spełnić ważny warunek, aby cena była rzeczywiście niższa. Mowa o zamówieniu usługi łączonej, która zawiera w sobie nie tylko zakup jednostki, ale również usługę instalacji sprzętu. 

Dokładny zapis prawny znajdujący się w Ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług reguluje, że 8% stawkę można osiągnąć podczas budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, bądź przebudowy części lub całości budynków mieszkalnych, które objęte zostały objęte społecznym programem mieszkaniowym. Warto przypomnieć, że społeczny program mieszkaniowy obejmuje swoim zasięgiem budynki mieszkalne lub ich części, lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych oraz budynki świadczące usługi z zakresu ochrony zdrowia wraz z opieką medyczną. 

Należy uwzględnić wyjątki nieobjęte regulacją, które dotyczą:

1). domów jednorodzinnych, których powierzchnia jest większa niż 300 m2,

2). lokali mieszkalnych, w których powierzchnia przekracza 150 m2. 

W przypadku wymienionych budynków, stawka podatku 8% stosowana jest do części podstawy opodatkowania kwalifikującej się do wymienionych powyżej warunków. 

Chcesz zamontować klimatyzację?

Klimatyzacja - osoba fizyczna a firma 

Trudna sytuacja epidemiczna, która rozpoczęła się wraz z marcem 2020 roku, wiele osób zmusiła do pracy zdalnej lub rozpoczęcia działalności freelancera. Wówczas  pojawiły się również wątpliwości odnośnie miejsca zamieszkania, które dla wielu osób jest tożsame z biurem. Przedsiębiorcy posiadający siedzibę w miejscu zamieszkania nie powinni się obawiać, gdyż przepisy dotyczą rodzaju budynku mieszkalnego. Jeżeli spełnia on wyżej wymienione warunki, stawka wciąż wynosi 8%. Klimatyzacja w znacznym stopniu podwyższa komfort pracy, dzięki czemu staje się ona przyjemniejsza, szczególnie w lecie. Polskie przepisy prawne wychodzą w tym przypadku naprzeciw osobom samozatrudnionym, oferując niższą stawkę podatku. 

Usługi montażu i serwisowania klimatyzacji 

Warto również ściśle określić na czym polega sam montaż klimatyzacji. Podczas wykonywania usługi, niezbędne będą elementy takie jak:

1). główne urządzenie - klimatyzator,

2). element służący do stałego przymocowania sprzętu (najczęściej wieszak), 

3). rury miedziane, przez które transportowany jest czynnik chłodniczy,

4). agregat, który montuje się zazwyczaj na ścianie na zewnątrz budynku,

5). elementy dodatkowe, np. kable. 

W świetle polskiego prawa, wszystkie wymienione wyżej elementy tworzą integralną całość zwaną klimatyzacją i są podstawą do ubiegania się o obniżenie podatku do 8%. 

 

Uwzględnione warunki ściśle określają podstawy wykorzystania niższej stawki podatku VAT. Dzięki temu montaż klimatyzacji będzie dużo bardziej przystępny cenowo i więcej ludzi będzie mogło sobie na niego pozwolić na korzystanie z klimatyzatorów ściennych czy kanałowych. 

Bestsellery
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)

3 899,00 zł

3 610,19 zł

szt.
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW  z montażem std (20-30m2)
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW z montażem std (20-30m2)

3 999,00 zł

3 702,78 zł

szt.
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)

5 199,00 zł

4 226,83 zł

szt.
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)

9 999,00 zł

9 258,33 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl