Samodzielny montaż klimatyzacji - czy warto

Samodzielny montaż klimatyzacji - czy warto

W czasach gdy lato w Polsce bez obaw można porównać do lata w Hiszpanii, wiele osób decyduje się na montaż klimatyzacji, która w upalne dni przynosi ulgę i umożliwia schłodzenie pomieszczeń. W jaki sposób zamontować klimatyzator i czy warto dokonać tego samodzielnie? O czym należy pamiętać przy montażu urządzenia i jak wygląda proces instalacji krok po kroku? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o montażu klimatyzacji w domu i mieszkaniu!

Czy można wykonać samodzielny montaż klimatyzatora?

Instalacja klimatyzacji wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem, a z zamontowaniem i podłączeniem instalacji powinny poradzić sobie nawet niedoświadczone osoby. Warto jednak pamiętać, że podczas samodzielnego montażu klimatyzacji można napotkać pewne problemy, począwszy od niewłaściwego wykonania otworów na połączenia rurowe, skończywszy na nieprawidłowym przeprowadzeniu odpowietrzenia całego układu, co może mieć znaczenie dla żywotności klimatyzatora.

Zarówno klimatyzator ścienny, jak i urządzenia przenośne powinny zostać zamontowane przez uprawnioną do tego osobę. Specjalista zajmujący się montażem klimatyzacji doradzi w wyborze odpowiedniego miejsca pod instalację i zapewni poprawne wykonanie próżni po połączeniu obu jednostek urządzenia. Co więcej, należy podkreślić, że montaż klimatyzacji obejmuje także napełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym, co może zostać wykonane tylko przez uprawnioną do tego osobę.

O czym należy pamiętać przy montażu klimatyzacji?

Chcąc zamontować klimatyzację w pomieszczeniu, należy upewnić się, że nic nie stoi temu na przeszkodzie. Montując system klimatyzacji w domu jednorodzinnym, nie ma potrzeby ubiegania się o uzyskanie zgody. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że decydując się na montaż instalacji w mieszkaniu w bloku, konieczne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń.

Pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku

Pozwolenie na zamontowanie klimatyzacji w bloku jest wymagane szczególnie w przypadku, gdy jednostkę zewnętrzną wiesza się na elewacji budynku (a więc m.in. przy klimatyzacji Split i Multi Split). Przed przystąpieniem do prac instalacyjnych konieczne jest umówienie się na spotkanie z przedstawicielem wspólnoty mieszkaniowej lub z zarządcą budynku. Zadaniem tychże osób jest ocena projektu instalacji.

Przy ocenie pod uwagę brane są m.in. takie aspekty jak wpływ urządzenia na wygląd budynku i kondycję elewacji. Ponadto oceniane jest, czy wybrane urządzenie nie pracuje zbyt głośno (dopuszczalny poziom hałasu określany jest w przepisach prawnych i wynosi on 55 decybeli w ciągu dnia oraz 45 decybeli nocą).

Warto podkreślić, że podczas podejmowania decyzji o wydaniu zgody na montaż urządzenia, osoba zarządzająca budynkiem może także prosić o opinię sąsiadów. Często zdarza się, że pozwolenie nie zostaje wydane ze względu na obawy mieszkańców przed ściekającą wodą lub generowanym przez urządzenie hałasem. Chcąc więc zamontować klimatyzację, warto porozmawiać również z sąsiadami i wyjaśnić im sposób działania sprzętu, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.

Jak postępować w przypadku braku zgody na montaż klimatyzacji?

Jak wcześniej wspomniano, wpływ na wydanie zgody na montaż klimatyzatora ma kilka aspektów. Niestety wciąż zdarza się, że administratorzy budynków nie wydają pozwolenia na powieszenie sprzętu na elewacji głównie ze względu na jej stan. W przypadku gdy mieszkanie posiada balkon, wcale nie trzeba rezygnować z montażu klimatyzacji, nawet gdy nie została wydana na to zgoda.

Według prawa wnęka balkonowa stanowi integralną część lokalu i nie zalicza się do nieruchomości wspólnej. Oznacza to, że jednostka zewnętrzna może zostać umieszczona na posadzce balkonu bez ubiegania się o zgodę od administracji budynku. Za każdym razem jednak gdy pojawi się pomysł zawieszenia urządzenia na elewacji, konieczne będzie uzyskanie na to pozwolenia, gdyż przepisy prawa informują, że elementy konstrukcyjne i architektoniczne, które trwale łączą balkon z budynkiem, stanowią część wspólną.

„montaż klimatyzacji przez specjalistę

Jak wygląda montaż klimatyzacji krok po kroku?

Pierwszym krokiem przy montażu klimatyzacji jest wyznaczenie miejsc, w których powieszone zostaną jednostka wewnętrzna i zewnętrzna. Przy wyborze lokalizacji urządzeń warto zdać się na zalecenia specjalistów, którzy znajdą miejsca umożliwiające prawidłową dystrybucję schłodzonego powietrza po całym pomieszczeniu. Ponadto specjaliści ocenią, czy wybrana przestrzeń umożliwia połączenie jednostek miedzianą instalacją rurową.

Wybór miejsca montażu ma także ogromne znaczenie dla mieszkańców - klimatyzator powinien wisieć w miejscu, gdzie powietrze nie będzie skierowane bezpośrednio na domowników, co mogłoby wiązać się z licznymi przeziębieniami. Mówiąc wprost - montaż klimatyzacji powinien nastąpić w miejscu umożliwiającym efektywne chłodzenie pomieszczenia, jednocześnie nie wpływając negatywnie na komfort mieszkańców.

Montaż jednostki wewnętrznej

Po wybraniu odpowiedniego miejsca można zamontować jednostkę wewnętrzną. Wówczas specjaliści wykonują otwory na tzw. przewody freonowe i elektryczne, a także na instalację do odprowadzania skroplin i rury łączące urządzenie znajdujące się wewnątrz z jednostką zewnętrzną. Po zamocowaniu na ścianie stelaża można przejść do powieszenia sprzętu i poprowadzenia wszystkich instalacji.

Montaż jednostki zewnętrznej

Jednostkę zewnętrzną należy zamontować w miejscu zapewniającym swobodny przepływ powietrza przez skraplacz, co ma wpływ na efektywność chłodzenia. Do urządzenia podpina się m.in. odpływ skroplin, a także montuje się instalację freonową. Po wykonaniu prac jednostkę zewnętrzną łączy się z urządzeniem pracującym w domu z wykorzystaniem przełożonych przez otwór przewodów.

Próba szczelności i odpowietrzenie układu

Końcowy etap montażu klimatyzacji obejmuje próbę szczelności urządzenia i przeprowadzenie odpowietrzenia całego układu. Specjalista przy użyciu pompy próżniowej usuwa z instalacji freonowej wilgoć i powietrze, jednocześnie obniżając w niej ciśnienie. Taki zabieg umożliwia napełnienie systemu klimatyzacji czynnikiem chłodniczym, niezbędnym do prawidłowej pracy urządzenia.

Podsumowanie

Klimatyzacja umożliwia zapewnienie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń zarówno latem, jak i zimą. Chcąc zamontować urządzenie w domu lub mieszkaniu, należy pamiętać, że powinna tego dokonać doświadczona, uprawniona osoba, która dobierze odpowiednie miejsce, wykona wszelkie instalacje i przeprowadzi niezbędne testy sprzętu. Decydując się na montaż klimatyzatora na elewacji bloku, warto upewnić się, że administracja budynku wyrazi na to zgodę. W przeciwnym wypadku można zdecydować się na zamontowanie jednostki zewnętrznej na posadzce balkonu.

Bestsellery
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)

4 199,00 zł

3 413,82 zł

szt.
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW  z montażem std (20-30m2)
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW z montażem std (20-30m2)

4 399,00 zł

3 576,42 zł

szt.
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)

5 199,00 zł

4 226,83 zł

szt.
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)

10 044,00 zł

8 165,85 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl