Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza - czy warto?

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza - czy warto?

Klimatyzacja z funkcją oczyszczania powietrza to udogodnienie, na które decyduje się coraz więcej osób. Nowoczesne modele klimatyzatorów zostają wyposażone w filtry, które przed schłodzeniem zassanego powietrza, najpierw oczyszczają je z wszelkich zanieczyszczeń, wpuszczając do wnętrza pomieszczenia powietrze schłodzone i pozbawione bakterii czy roztoczy. Co jednak jest lepszym rozwiązaniem - klimatyzator z oczyszczaczem czy osobny oczyszczacz powietrza? Jak działa klimatyzacja z oczyszczaczem, jakie wyróżniamy klimatyzatory i o czym pamiętać przy montażu urządzenia?

Klimatyzator z oczyszczaczem czy dwa osobne urządzenia?

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza w jednym to urządzenie, które będzie doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie możliwość schłodzenia i oczyszczenia powietrza naraz. Klimatyzacja może wówczas służyć zarówno do ochłodzenia nadmiernie nagrzanych wnętrz, jak i do zatrzymywania roztoczy kurzu domowego, pyłków roślin, zarodników grzybów i pleśni, czy bakterii i wirusów.

Co ważne, klimatyzacja wcale nie musi służyć tylko latem, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, a mieszkanie szybko się nagrzewa. Wiele osób coraz częściej wykorzystuje urządzenia także do ogrzewania pomieszczeń, szczególnie tych o małej powierzchni. Wówczas powietrze można oczyszczać nie tylko latem, ale także zimą. Takie rozwiązanie to dobry pomysł dla alergików, którzy zmagają się z uporczywymi dolegliwościami o niemalże każdej porze roku.

Chcesz zamontować klimatyzację?

Osobne oczyszczacze powietrza sprawdzą się z kolei w dużych domach, gdzie klimatyzator zostaje zamontowany lub postawiony w jednym pomieszczeniu, a lokatorzy chcieliby oczyścić powietrze także w innych wnętrzach. Warto jednak podkreślić, że aby oczyszczacz pracował wydajnie, konieczne jest wybranie urządzenia o dość dużej mocy, gdyż podstawowe modele mogą nie poradzić sobie z większymi zanieczyszczeniami.

Jak działa klimatyzacja z oczyszczaczem?

Klimatyzator z możliwością oczyszczania powietrza działa niemalże tak samo, jak każda inna klimatyzacja. Wyjątkiem jest wyposażenie urządzenia w filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia, wdmuchując do pokoju czyste i chłodne powietrze. Co ważne, w większości przypadków użytkownicy nie muszą wybierać osobnego trybu, aby oczyścić przestrzeń z pyłów. Filtry działają zarówno podczas chłodzenia, jak i osuszania, czy ogrzewania pomieszczeń.

Wszystkie klimatyzatory z funkcją oczyszczania wyposażone zostają w tzw. filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia, takie jak kurz lub sierść. Aby jednak urządzenie oczyszczało powietrze także z roztoczy, pyłków, bakterii i innych niewidocznych dla oka substancji, należy wybrać klimatyzację z filtrem HEPA. Choć filtr może delikatnie zmniejszać przepływ powietrza, jego dobroczynne działanie rekompensuje tę niedogodność.

„klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza

Filtr HEPA usuwa z powietrza m.in. główne składniki smogu (pyły PM1, PM2,5 oraz P10), a także alergeny pochodzące z roztoczy, pleśni, roślin i zwierząt. Co więcej, taki filtr ma możliwość przechwycenia mikroskopijnych cząsteczek, które niepostrzeżenie oddziałują na organizm. Większość urządzeń wyposażonych zostaje także w filtr węglowy, który usuwa z powietrza niebezpieczne gazy i potencjalnie neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwość utrzymywania wnętrza klimatyzatora z oczyszczaczem w czystości, skoro sprzęt pochłania tak wiele zanieczyszczeń. Dzięki osuszaniu wymiennika ciepła, a następnie sterylizacji urządzenia, bakterie ani inne mikrocząsteczki nie mają warunków do dalszego rozwoju. W sytuacji, gdy wymiennik ciepła pozostaje mokry, we wnętrzu klimatyzatora cząsteczki otrzymują doskonałe warunki do bytowania, dlatego tak ważne są regularne przeglądy sprzętu.

Klimatyzator przenośny czy ścienny?

W ofercie sklepów można znaleźć zarówno klimatyzatory przenośne, jak i urządzenia montowane na ścianach pomieszczeń (klimatyzatory Split i Multi Split). Przenośny klimatyzator jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które np. nie mają możliwości montażu urządzenia na ścianie lub chciałyby oczyszczać kilka oddalonych od siebie pomieszczeń przy użyciu jednego sprzętu.

Z kolei klimatyzatory Split zbudowane są z dwóch części, z których jedną montuje się wewnątrz domu, a drugą na zewnątrz. Ten rodzaj urządzeń umożliwia chłodzenie i oczyszczanie powietrza w jednym pomieszczeniu. Wybierając model Multi Split, do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych, które następnie można zamontować w wybranych przez siebie pobliskich pomieszczeniach bez zakupu osobnych klimatyzatorów.

Montaż klimatyzacji w domu - o czym należy pamiętać?

Decydując się na zamontowanie klimatyzacji w domu lub w mieszkaniu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Są to m.in. pozwolenia, które należy uzyskać do powieszenia klimatyzacji, wybór miejsca montażu, a także udogodnienia i dodatkowe funkcje sprzętu.

Odpowiednie pozwolenia

Chcąc zamontować klimatyzację składającą się z dwóch jednostek, należy przede wszystkim uzyskać pozwolenie od zarządcy zamieszkiwanego budynku. Dokument jest wymagany, gdy jednostka ma być zamontowana bezpośrednio na elewacji. Jako że elewacja stanowi część wspólną budynku, zgodę muszą wyrazić również inni lokatorzy (nawet jeśli jest się właścicielem mieszkania). Zarządca powinien ocenić, czy projekt jest zgodny z prawem, oraz czy montaż klimatyzacji nie wpłynie negatywnie na wygląd kamienicy lub bloku. Ponadto ustalone zostanie, czy urządzenie spełnia normy w zakresie emitowanego hałasu. Do montażu klimatyzacji na własnym domu nie jest wymagana zgoda osób trzecich.

Wybór miejsca montażu

Planując zamontowanie klimatyzacji, należy także wybrać odpowiednie miejsce. O ile urządzenia przenośne nie są problematyczne, to powieszenie klimatyzatora na ścianie należy dobrze zaplanować. Warto zadbać o to, aby sprzęt nie wisiał bezpośrednio nad stołem lub nad kanapą, co mogłoby sprawiać dyskomfort mieszkańcom. Ponadto klimatyzator musi zostać powieszony na solidnej, dość grubej ścianie, aby uniknąć upadku sprzętu.

Udogodnienia i dodatkowe funkcje

Wybierając klimatyzator, warto zdecydować się na profesjonalny sprzęt, który posłuży przez wiele lat. Wiele urządzeń zostaje wyposażonych w takie dodatki jak aktywna kontrola zużycia energii, automatyczny restart, funkcja gorącego startu, zabezpieczenie dostępu przed dziećmi i inne. Ciekawą funkcją jest tryb pracy nocnej lub automatyczna zmiana trybów o określonej godzinie. Ponadto doskonałym udogodnieniem jest możliwość sterowania klimatyzatorem z pozycji telefonu. Taka funkcja ułatwia włączanie i wyłączanie sprzętu, a także zmianę jego trybów, nawet będąc poza domem - wystarczy tylko zainstalować odpowiednią aplikację.

Czy warto kupić klimatyzator z oczyszczaczem powietrza?

Klimatyzacja z funkcją oczyszczania powietrza to świetny wybór szczególnie dla osób zmagających się z alergiami, ale także dla osób starszych, czy dla rodzin z dziećmi. Dzięki wyposażeniu urządzenia w specjalne filtry klimatyzator doskonale sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą. Sprzęt można wykorzystywać przez cały rok nie tylko do chłodzenia, ale także do ogrzewania pomieszczeń, a dodatkowa możliwość oczyszczania powietrza pozwala poprawić komfort życia i pozbyć się z domu roztoczy, pyłków i bakterii.

Bestsellery
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)

4 199,00 zł

3 413,82 zł

szt.
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW  z montażem std (20-30m2)
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW z montażem std (20-30m2)

4 399,00 zł

3 576,42 zł

szt.
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)

5 199,00 zł

4 226,83 zł

szt.
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)

10 044,00 zł

8 165,85 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl