Klimatyzacja multisplit czy mono? Jaki klimatyzator wybrac?
Klimatyzacja multisplit czy mono? Jaki klimatyzator wybrac?

Klimatyzacja split czy multi split? Którą wybrać?

Klimatyzatory w mieszkaniu czy domu, nie są już niczym dziwnym i stają się coraz bardziej popularne. Nierzadko wykorzystujemy też chociażby klimatyzatory ścienne przebywając w zakładzie pracy. Na upowszechnienie się klimatyzatorów, duży wpływ miały przystępne ceny tego typu sprzętu, jak i efektownie prezentujące się jednostki wewnętrzne. Szukając odpowiedniego urządzenia klimatyzacyjnego, możemy spotkać się z dwoma określeniami, a mianowicie split albo multi split. Czym różnią się te urządzenia? Który typ klimatyzacji wybrać? 

Klimatyzacja do domu - czym jest? 

Klimatyzacja go urządzenie, które osusza, grzeje i chłodzi powietrze znajdujące się w wybranych pomieszczeniach. Najpierw zaciąga powietrze, przepuszcza je poprzez wymiennik ciepła, po czym wydmuchuje je. System klimatyzacji musi być odpowiednio wydajny bez względu na warunki, które panują na zewnątrz i opiera się na kontroli czterech najważniejszych zmiennych: jakości, przepływu, wilgotności i temperaturze powietrza. 

Klimatyzacja Split 

System Split to przede wszystkim klimatyzacja do domu, sklepu czy też biura. Są to przeważnie stacjonarne urządzenia, które cieszą się sporą wydajnością, jak i efektywnością w utrzymywaniu zadanych im parametrów powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Systemy klimatyzacji typu Split stosowane są zwykle w przypadku niewielkich obiektów biurowych albo mieszkalnych. 

Budowa klimatyzatora

Klimatyzator, tak samo jak lodówka jest urządzeniem składającym się z zaworu rozprężnego i sprężarki. Ponadto zamontowane są w nim dwa różne wymienniki ciepła, czyli skraplacz i parownik, jak i dwa wentylatory, które wymuszają przepływanie powietrza. 

Instalując klimatyzację typu split w budynku wykorzystujemy dwa elementy - jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną połączone specjalnymi przewodami izolowanych miedzianych rur z freonem oraz kablami do zasilania i sterowania.

Parownik 

To rodzaj wymiennika ciepła, którego zadaniem jest odprowadzanie ciepła ze środowiska już schłodzonego i oddawanie go do czynnika chłodniczego, który krąży w instalacji klimatyzacyjnej czy chłodniczej. W klimatyzacji typu Split, parownik to zwykle wewnętrzna jednostka (jeśli układ funkcjonuje w trybie chłodzenia). Biorąc pod uwagę typ chłodzonego środowiska, można wyróżnić parowniki służące do chłodzenia: 

 • ciał stałych,
 • powietrza (chłodnice powietrzne),
 • cieczy (chłodnice do cieczy). 

Jeśli mowa o budowie, wśród parowników wyróżniamy: 

 • płaszczowo-rurowe,
 • rurowe. 

Skraplacz w klimatyzacji

Nazywany jest inaczej kondensorem. Jego zadanie to zamiana gazu na ciecz. Jest to także jeden spośród elementów należących do klimatyzatora, które ze sobą ściśle współpracują dzięki połączeniu dwoma przewodami wypełnionymi chłodniczym czynnikiem. 

Klimatyzacja Split ma indywidualne zasilanie prądem i może obsługiwać wyłącznie jedno pomieszczenie. Przewody, które łączą ze sobą jednostkę zewnętrzną z jednostką wewnętrzną, umieszczoną na dachu czy też na ścianie elewacji są zwykle krótkie (do 6 m długości). Dzięki temu posiada ona niewiele punktów połączeniowych, które mogłyby zostać narażone na wyciek czynnika chłodzącego. 

Klimatyzacja Multi Split 

Celem klimatyzowania więcej, aniżeli wyłącznie jednego pomieszczenia, możemy wybrać bardzo praktyczny system multi split - tylko jedna zewnętrza jednostka zajmuje się obsługą kilku jednostek wewnętrznych. Co bardzo ważne, podłączane do tego zestawu klimatyzatory, są od siebie niezależne, można sterować nimi indywidualnie - na przykład klimatyzator na poddaszu może być włączony, zaś w kuchni wyłączony. Można także ustawić inną temperaturę. W systemach Multi Split do jednej zewnętrznej jednostki, istnieje możliwość podłączenia nawet pięciu wewnętrznych. Ma to wpływ na poprawę estetyki danego budynku i pozwala na oszczędność miejsca, chociażby na balkonie. 

W praktyce zdarzyć się może, iż klimatyzacja zostanie założona w dwóch pomieszczeniach, w pozostałych zaś nie, gdyż inwestor nie ma przekonania, czy będzie ona potrzebna. Wybranie systemu Multi Split, da nam możliwość rozbudowania układu klimatyzacji w przyszłości. Jeśli podczas pierwszej instalacji, wybierzemy jednostkę zewnętrzną mającą większą moc, to później możliwie będzie dołożenie do niej kolejnych jednostek wewnętrznych. 

Co bardzo ważne, w pojedynczym systemie Multi Split, pracować mogą różnorodne wewnętrzne jednostki, na przykład w jednym pomieszczeniu zamontujemy jednostkę przypodłogową, w drugim zaś jednostkę ścienną. Duży wybór kolorów i kształtów jednostek, pozwoli na dopasowanie właściwego rozwiązania do każdego z wnętrz. 

Jakie urządzenia wewnętrzne najlepiej będzie wybrać? 

Nie tylko do klimatyzacji typu Split, ale też Multi Split, możliwe jest podłączenie szerokiej gamy wewnętrznych urządzeń. Producenci oferujący nam niezawodne i funkcjonalne klimatyzatory, proponują różne jednostki: 

 • jednostki podsufitowe,
 • klimatyzatory kasetowe,
 • klimatyzatory kanałowe,
 • klimatyzatory ścienne. 

W mieszkaniach, tak samo jak w pomieszczeniach biurowych, zwykle wykorzystuje się klimatyzatory naścienne. Zapewniają one duży zakres różnych funkcji, które mogą zaspokoić różne oczekiwania poszczególnych użytkowników. Są nie tylko ciche, ale także energooszczędne i emitują wolne od drobnoustrojów, czyste powietrze. W pomieszczeniach mieszkalnych, możemy również zastosować klimatyzatory kanałowe montowane w miejscach, gdzie zwykle instalowane są kaloryfery. Znacznie rzadziej stosowane są klimatyzatory kasetonowe, gdyż te wymagają posiadania wysokiej przestrzeni, gdyż na ogół chowa się je w sufitach podwieszanych. W obiektach mających komercyjne przeznaczenie, stosuje się również klimatyzację typu multi split i split. Tego typu urządzenia stosuje się w takich obiektach, jak zakłady usługowe, sklepy, gastronomia, czy w biurach. Klimatyzacja multi split w niewielkich komercyjnych obiektach, zbudowana jest na ogół z dwóch wewnętrznych jednostek. W tym przypadku sprawdzają się przede wszystkim jednostki ścienne, podsufitowe, kanałowe i kasetonowe. 

banner

Klimatyzacja Split vs Multi Split 

System Split 

 • stanowi obecnie największą część spośród oferty urządzeń klimatyzacyjnych na rynku i trafia nie tylko do lokali usługowych, ale też do mieszkań i domów,
 • klimatyzator składa się z dwóch elementów,
 • spełnia najistotniejsze funkcje i zadania klimatyzacji, zachowując przy tym sporą wydajność, cichy tryb pracy, jak i efektywne grzanie i chłodzenie, 
 • obsługuje wyłącznie jedno pomieszczenie, 
 • posiada system indywidualnego zasilania prądem elektrycznym,
 • wewnętrzna jednostka połączona jest z zewnętrzną przy pomocy dwóch przewodów, które wypełnione są chłodniczym czynnikiem. 

System Multi Split

 • stanowi połączenie co najmniej kilku wewnętrznych jednostek z pojedynczą zewnętrzną jednostką,
 • instalacja opiera się na równoległym połączeniu ze sobą parowników i skraplacza,
 • rozwiązanie przeznaczone szczególnie dla większych obiektów (galerie handlowe, biurowce czy hotele), a czasami także dla domów jednorodzinnych - schładzanie kilku pomieszczeń za jednym razem, 
 • dodatkowy element to rozprężny zawór elektromagnetyczny, który odpowiada za dobranie ilości chłodniczego czynnika z uwagi na obciążenie cieplne wybranej jednostki, 
 • obsługa większej liczby wewnętrznych jednostek, związana jest ze zwiększonymi parametrami zewnętrznej jednostki, niemniej takie rozwiązanie i tak będzie bardziej korzystne, aniżeli zastosowanie kilku jednostek split, ponieważ na elewacji wystarczy zamontować wyłącznie jedno urządzenie, nie zaś kilka. 
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl