Klimatyzacja domowa. Kto może zamontować klimatyzator?
Klimatyzator komu powierzyć montaż?

Klimatyzacja do domu nadal nie jest oczywistym rozwiązaniem w warunkach polskich. Zyskuje jednak na popularności wraz ze wzrostem komfortu życia oraz zmianami klimatu. Klimatyzator stanowi już oczywistość w biurach, sklepach i restauracjach; coraz częściej pojawia się również w prywatnych domach. Aby sytem klimatyzacji działał poprawnie i dobrze spełniał swoje zadanie, niezbędny jest prawidłowo przeprowadzony, profesjonalny montaż. Czy można zrobić to samodzielnie? Komu powierzyć to zadanie, jeżeli wolimy skorzystać z usług profesjonalistów?

Klimatyzacja do domu - na co zwrócić uwagę podczas montażu?

Przy podejmowaniu decyzji, czy montować klimatyzację samodzielnie, czy zdecydować się na usługi fachowca, niezbędna jest podstawowa wiedza o najistotniejszych aspektach tego procesu. 

Aby zainstalować klimatyzator, należy przebić otwór w ścianie w miejscu, w którym docelowo ma on się znajdować. Ma to na celu wyprowadzenie na zewnątrz miedzianych rurek, które łączą wewnętrzną oraz zewnętrzną część urządzenia. Miejsce, w którym klimatyzator ma być zainstalowany zależy głównie od jego jakości oraz mocy. Dodatkowo dokonując montażu należy mieć na uwadze takie aspekty jak:
 - lokalizacja jednostki wewnętrznej,
 - położenie połączenia kielichowego pod wewnętrzną jednostką skraplacza,
 - szczelność i poprawność działania całej instalacji. 

Montaż klimatyzacji - komu go zlecić?

Samodzielna instalacja systemu klimatyzacji w domu jest bardzo trudna i wymaga wiedzy oraz specjalistycznych narzędzi. To sprawia, że większość osób po prostu nie jest w stanie prawidłowo przeprowadzić tego procesu. Dodatkowo wielu producentów zastrzega, że samodzielny montaż przez osobę nie posiadającą specjalnych upoważnień, może skutkować utratą gwarancji. Z tego powodu optymalnym wyjściem jest zlecenie montażu profesjonalistom posiadającym stosowne uprawnienia tzw świadectwo f-gazy. 

banner

Daje Ci to gwarancję bezpieczeństwa oraz prawidłowego zamontowania urządzenia. To z kolei znacząco zmniejsza ryzyko awarii klimatyzacji. 

Osoba, która podejmuje się montażu klimatyzacji musi mieć kwalifikacje do instalacji urządzeń chłodniczych są one potwierdzane odpowiednim świadectwem. Oprócz tego odpowiednie przygotowanie takiej osoby potwierdza posiadany przez niego dokument zwany świadectwem f-gazy zarejestrowanym w UDT. 


Również serwisant musi posiadać dokumenty potwierdzające posiadanie przez niego uprawnień. Co pół roku niezbędne jest bowiem dokonanie przeglądu technicznego klimatyzacji. Osoba go dokonująca musi:
 - znać zasady pracy sprawdzanego urządzenia,
 - odbyć szkolenie BHP,
 - posiadać uprawnienia niezbędne do pracy na wysokości. 

Jak dbać o klimatyzator?

Prócz prawidłowego, fachowo przeprowadzonego montażu, kluczem do zapewnienia sobie długotrwałego komfortu, jaki daje klimatyzator, jest prawidłowe użytkowanie urządzenia. Szczególnie ważne jest dbanie o czystość filtrów jednostki wewnętrznej, znajdujących się przed wylotem powietrza - brudne mogą doprowadzić nawet do takich awarii jak spalenie się silnika sprężarki. 


Istotne jest także regularne dokonywanie przeglądów technicznych - co pół roku. Pozwalają one na szybkie naprawienie ewentualnych drobnych usterek, często niezauważalnych podczas codziennego użytkowania (np. niedokręcone styki elektryczne), mogąc być nawet powodem pożaru. 

Doświadczony i kompetentny fachowiec dokonujący montażu systemu klimatyzacji do domu czuwa nie tylko nad prawidłowym przebiegiem tego procesu, ale również przekaże najważniejsze informacje oraz wskazówki dotyczące prawidłowego korzystania z urządzenia. Zazwyczaj nie są one znane osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z klimatyzatorami, dlatego takie znaczenie ma wybranie osoby odpowiednio przeszkolonej, która może udzielić koniecznych rad, pozwalających cieszyć się sprawnie działającą klimatyzacją przez wiele lat. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl