Klimatyzacja w bloku do mieszkania - montaż, rodzaje, pozwolenia, koszty

Klimatyzacja do mieszkania w bloku - jaką klimatyzację wybrać? Montaż, rodzaje, pozwolenia, koszty

Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące klimatyzacji w bloku zabraniają samodzielnego montażu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej (elementów klimatyzacji) na elewacji budynku. Zgodnie z ustawą o własności, elewacja budynku jest nieruchomością wspólną. Mieszkańców obowiązuje konieczność uzyskania pozwolenia od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, a w wielu przypadkach także od zarządcy budynku, na umieszczenie jednostki zewnętrznej na elewacji bloku. Jak więc zdobyć niezbędne zgody?

Montaż klimatyzacji w bloku i konieczne pozwolenia

Planując montaż klimatyzacji w bloku, należy przygotować się na konieczność spotkania z zarządcą budynku lub przedstawicielem wspólnoty mieszkaniowej. Wówczas należy postarać się o uzyskanie zgody na montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji. Warto jednak wiedzieć, że taki dokument jest wymagany w momencie, gdy jednostka zewnętrzna ma być zamontowana bezpośrednio na elewacji budynku. Samodzielne zajęcie się montażem klimatyzacji bez uzyskania pozwolenia może skutkować wysoką karą i koniecznością demontażu urządzenia.

Po spotkaniu z zainteresowanym, administrator budynku ma za zadanie ocenić, czy projekt jest zgodny z obowiązującym prawem. Wówczas sprawdzane jest, jak klimatyzacja wpłynie na kondycję elewacji i wygląd całego budynku. Ponadto zarządca ustali, czy urządzenie spełnia normy w zakresie wymaganych odległości lub określonego poziomu hałasu.

Kiedy można spodziewać się odmowy montażu?

Niestety zdarza się, że decyzją administratora budynku lub wspólnoty mieszkaniowej nie ma możliwości zamontowania urządzenia na elewacji. Do najczęstszych przyczyn odmowy należą takie aspekty jak zbyt duży wpływ na wygląd obiektu, zła kondycja elewacji, czy niedawny remont budynku.

Ponadto należy wiedzieć, że konieczna może być również zgoda sąsiadów, którzy nierzadko proszeni są przez administratora budynku o złożenie podpisów potwierdzających ich zgodę na montaż klimatyzacji. Wielu sąsiadów obawia się o nadmierny hałas i o tzw. skropliny - niewielkie ilości wody gromadzące się na specjalnych tackach przy urządzeniu podczas pracy klimatyzacji (skropliny są automatycznie usuwane przez pompkę lub samoczynny spływ do pionu kanalizacyjnego). Warto więc wcześniej wytłumaczyć sąsiadom zasady działania klimatyzacji, aby Ci nie obawiali się o hałasowanie lub spływającą po ich oknach wodę. Jeżeli wspólnota mieszkaniowa nie udzieliła nam zgody na montaż klimatyzacji z bloku, mamy prawa do odwołania się, czasami wystarczy przedstawić inne argumenty. Warunki odwołania reguluje Prawo spółdzielcze.

Klimatyzator na balkonie - czy to możliwe?

Jeśli inwestor posiada balkon kwestia montażu klimatyzacji jest znacznie prostsza. Uzyskanie pozwolenia administratorów budynku i wspólnoty mieszkaniowej nie jest konieczne w przypadku montażu klimatyzacji na balkonie. Zgoda sąsiadów na montaż klimatyzacji również nie będzie potrzebna. Według prawa wnęka balkonowa stanowi integralną część lokalu i nie zalicza się do nieruchomości wspólnej, więc nie ma problemu z ustawieniem klimatyzatora. Oznacza to, że właściciel mieszkania jednostkę zewnętrzną można postawić na posadzce balkonu, na barierce lub ścianie balkonowej, bez ubiegania się o pozwolenie od osób zarządzających budynkiem.

Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami elementy konstrukcyjne i architektoniczne, które trwale łączą balkon z budynkiem, stanowią część wspólną. Do tych elementów należy również zaliczyć elewację budynku, nawet jeśli znajduje się ona w obrębie wnęki balkonowej. Wówczas, chcąc zamontować klimatyzację na ścianie bloku, wciąż konieczne będzie uzyskanie na to zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej.

Klimatyzacja w bloku a budynki zabytkowe

Budynki uznawane przez prawo za zabytkowe podlegają uregulowaniom Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Jeśli istnieje podejrzenie, że blok należy do zabytków, warto potwierdzić swoje przypuszczenia, kierując zapytanie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jeśli budynek będzie uznawany za zabytek, w pierwszej kolejności musisz uzyskać pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku zarówno od wspólnoty mieszkaniowej, jak i od właściwej jednostki Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Po uzyskaniu zgody od wspólnoty mieszkaniowej, należy zgłosić się do jednostki WKZ. Wówczas konserwator zabytków powinien wydać dokument, w którym określone są takie aspekty jak sposób, w jaki powinny być wykonane prace konserwatorskie oraz rodzaj i ilość prac, jakie mogą obejmować przestrzeń elewacji. Niestety w wielu przypadkach montaż klimatyzacji na budynkach zabytkowych nie jest możliwy, jednak zdarza się, że zgody są wydawane w przypadku, gdy urządzenie może zostać zamontowane na balkonie lub na dachu budynku. W przypadku montażu klimatyzacji na dachu, cała instalacja musi zostać poprowadzona w przewodzie kominowym. W przypadku braku zgody na montaż klimatyzacji w bloku zabytkowym, jedynym rozwiązaniem pozostaje klimatyzator przenośny.

Co z hałasem? Dopuszczalny poziom generowanego hałasu

Kwestie związane z dopuszczalnym poziomem hałasu określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku. Wówczas ustalono, że maksymalny poziom hałasu w porze dziennej nie może przekraczać 55 decybeli, natomiast w nocy wartość ta powinna wynosić maksymalnie 45 decybeli. Zwykle informacje dotyczące dopuszczalnego poziomu dźwięków wytwarzanych przez urządzenie można także znaleźć w regulaminie spółdzielni mieszkaniowej.

Ważne jest, aby przestrzegać szereg warunków i załatwić niezbędne formalności, gdyż montowanie zbyt głośnych urządzeń może skutkować kontrolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej i koniecznością demontażu klimatyzacji. Warto jednak wiedzieć, że większość klimatyzatorów o mocy 2,5 i 3,5 kW zazwyczaj spełnia ustalone w przepisach normy poziomu hałasu. Decydując się na montaż klimatyzacji w bloku, pamiętaj, aby wcześniej zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia, w tym jego moc i poziom hałasu.

Jak wygląda montaż klimatyzatora?

Klimatyzacja w bloku powinna być zamontowana przez specjalistów i nie zaleca się wykonywania zabiegu na własną rękę. Do jednostki zewnętrznej konieczne będzie doprowadzenie zasilania o mocy 230 V, a także odpowiednie wykonanie podłączeń rurowych pomiędzy jednostką zewnętrzną a pozostałymi elementami instalacji.

Sprawdzona ekipa montażowa bez problemu podłączy jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną, dbając o odpowiednie wykucie miejsca w ścianie na przewody urządzenia i prawidłowe ich poprowadzenie. Część klimatyzatora, która będzie pracować wewnątrz mieszkania, najczęściej zawieszana jest na ścianie, element zewnętrzny montowany jest zaś zgodnie z tym, co ustalono przy uzyskiwaniu zgody na montaż klimatyzacji. Montaż jednostki wewnętrznej zwykle odbywa się na krótszej ścianie, aby zapewnić ruch powietrza w całym pomieszczeniu.

Chcesz zamontować klimatyzację?

Klimatyzacja do mieszkania w bloku - jakie są rodzaje? bloku

Klimatyzatory można podzielić na trzy główne grupy:

Klimatyzatory przenośne

W takim rozwiązaniu cały system klimatyzacji: parownik (zwykle montowany wewnątrz budynku) i skraplacz (montowany na zewnątrz) znajdują się w jednym, kompaktowym urządzeniu. Zakup klimatyzatora przenośnego to idealnie rozwiązanie dla małych mieszkań, w których z różnych przyczyn nie można zamontować jednostki zewnętrznej na elewacji. Rozwiązanie to pozwala nie przejmować się instalacją klimatyzacji, gdyż jedyne co trzeba zrobić, to zamontować specjalną rurę, która będzie odprowadzała na zewnątrz ciepło wytwarzane przez pracujące urządzenie.

Klimatyzatory Split

Zbudowane są z dwóch części, z których jedną montuje się na zewnątrz, a drugą wewnątrz budynku. Oba elementy połączone są ze sobą przy użyciu przewodu freonowego z czynnikiem chłodniczym i przewodów elektrycznych. Klimatyzatory Split pozwalają schładzać tylko jedno pomieszczenie i doskonale sprawdzają się do mieszkań w bloku.

Klimatyzatory MultiSplit

Do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych. Umożliwia to chłodzenie nawet kilku pomieszczeń naraz. Klimatyzatory Multi Split to świetne rozwiązanie w przypadku chęci zamontowania klimatyzacji w kilku pokojach, bez konieczności montażu osobnych jednostek na zewnątrz budynku.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator do bloku?

W przypadku klimatyzacji montowanej w bloku należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, które ułatwią dobranie odpowiedniego urządzenia. Podczas wyboru klimatyzacji konieczne jest przeanalizowanie takich atrybutów jak:

  • Moc klimatyzatora - w wyborze klimatyzatora należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość pomieszczenia, gdyż klimatyzator o zbyt małej mocy będzie zużywał znacznie więcej energii elektrycznej w porównaniu do klimatyzatora o odpowiednio dobranej mocy. W mieszkaniach o wielkości do 40 m² doskonale powinny sprawdzić się klimatyzatory o mocy 2,5 do 3,5 kW.
  • Klasa energetyczna - wybór klimatyzatora o klasie A+++ pozytywnie wpłynie nakoszt eksploatacji klimatyzacji w bloku
  • Głośność urządzenia - Należy pamiętać o normach regulowanych prawnie.
  • Regulacja nawiewu - Umożliwi wygodne korzystanie z urządzenia w zależności od potrzeb.
  • Funkcje dodatkowe - są to przykładowo:jonizacja powietrza, autoosuszanie, tryb grzewczy, czy automatyczne oczyszczanie.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Na koszt montażu klimatyzacji w bloku składają się takie aspekty jak miejsce montowania urządzenia, stopień skomplikowania systemu, konieczność wykorzystania rusztowania lub dźwigu, długość linii chłodzącej, czy konieczność zainstalowania dodatkowych elementów (np. pompki skroplin). Zwykle w przypadku mieszkania cena za montaż klimatyzacji oscyluje w granicach 1000-2000 zł. Do tej ceny należy oczywiście doliczyć koszt za samo urządzenie.

Wady i zalety klimatyzacji w bloku

Jedną z najważniejszych zalet klimatyzacji jest wentylacja pomieszczeń i utrzymywanie stałej temperatury wewnątrz mieszkania, bez względu na warunki atmosferyczne za oknem. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które źle znoszą wysokie temperatury, a także dla kobiet w ciąży i dzieci. Klimatyzacja w bloku zapewnia komfortowe warunki i odpowiednią temperaturę do odpoczynku i pracy z upalne dni, a w okresie zimowym i okresach przejściowych umożliwia dogrzewanie pomieszczenia. Ponadto klimatyzacja, dzięki stałej wymianie powietrza i schładzaniu go, może wpływać na poprawę snu. Warto także zaznaczyć, że nowoczesne modele klimatyzatorów wyposażone zostają w filtry, które wpływają na poprawę komfortu życia alergików. Wówczas klimatyzacja w mieszkaniu w bloku może oczyszczać powietrze z alergenów, bakterii, pyłków, kurzu i roztoczy. Tak więc klimatyzację docenią osoby, które często chorują i potrzebują czystego powietrza.

Wadami klimatyzacji można nazwać konieczność ingerencji w elewację budynku (w przypadku urządzeń Split i Multi Split) oraz dość wysoką cenę za samo urządzenie. Warto jednak zaznaczyć, że płacąc raz za klimatyzator i jego montaż można zapewnić sobie komfort na wiele lat.

Bestsellery
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)

4 199,00 zł

3 413,82 zł

szt.
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW  z montażem std (20-30m2)
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW z montażem std (20-30m2)

4 399,00 zł

3 576,42 zł

szt.
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)

5 199,00 zł

4 226,83 zł

szt.
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)

10 044,00 zł

8 165,85 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl