Klimatyzacja do mieszkania 50m2 - jaką wybrać?

Klimatyzacja do mieszkania 50m2 - jaką wybrać?

Jaka klimatyzacja będzie najlepsza do mieszkania o powierzchni 50m2? Lepiej wybrać klimatyzator Split czy Multisplit? Jakie są koszty montażu klimatyzacji w mieszkaniu? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej! Sprawdź koniecznie!

Czym jest i jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja to urządzenie, które pobiera energię w jednym miejscu i oddaje ją w innym. Złożona jest z jednostki zewnętrznej, którą umieszcza się na zewnątrz budynku oraz jednej lub większej liczby jednostek wewnętrznych. Klimatyzacja pozwala regulować temperaturę we wnętrzu na dwa sposoby - chłodząc je lub ogrzewając.

Taki sprzęt reguluje i utrzymuje optymalną temperaturę oraz wilgoć w pomieszczeniu, gwarantując komfort termiczny mieszkańcom. Prawidłowo zadbany i serwisowany może usuwać czynniki chorobotwórcze i oczyszczać powietrze.

Jakie są rodzaje klimatyzacji?

Biorąc pod uwagę sposób pobierania energii, wyróżnić możemy klimatyzacje wyposażone w systemy bezpośredniego odparowania oraz systemy oparte na wodzie lodowej. Ze względu na sposób pracy dzielimy je natomiast na inwerterowe oraz typu on-off. W sprzedaży znajdziemy klimatyzatory przenośne i stacjonarne. Klimatyzator przenośny będzie mniej wydajny i stosuje się go zazwyczaj wówczas, gdy nie ma możliwości montażu tradycyjnej klimatyzacji.

Kolejnym podziałem klimatyzacji jest podział na liczbę jednostek. Wówczas wyodrębnić możemy m.in. klimatyzację typu Split oraz Multisplit. Klimatyzatory typu Split składają się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej, natomiast w systemie Multisplit jednostka zewnętrzna połączona jest z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Podczas gdy klimatyzacja Split chłodzi tylko jedno pomieszczenie, klimatyzacja Multisplit pozwala na jednoczesne chłodzenie wielu wnętrz.

Urządzenia te można podzielić również z uwagi na sposób montażu. Wówczas mówimy o klimatyzatorach ściennych, kasetonowych, typu konsola, kanałowych czy ścienno-przysufitowych.

regulowanie temperatury w pomieszczeniu

 

Zalety używania klimatyzacji - co warto wiedzieć?

Jedną z największych zalet używania klimatyzacji w mieszkaniu jest możliwość wentylacji pomieszczeń i utrzymania stałej temperatury we wnętrzu. Takie urządzenie będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które źle znoszą upały. Dzięki specjalnym filtrom czy możliwości jonizacji powietrza klimatyzacja może pozytywnie wpływać na samopoczucie alergików.

Jak już wiemy, klimatyzacja może nie tylko chłodzić domowe wnętrza, ale i je ogrzewać, co świetnie sprawdza się w okresach przejściowych. Urządzenie to pomaga też zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów, które pojawiają się w pomieszczeniach o zbyt dużej wilgotności.

Wybór klimatyzacji do mieszkania 50m2 - na co zwrócić uwagę?

Wydajny i oszczędny klimatyzator w obecnych czasach zaczyna być standardem w naszym kraju. Wybierając odpowiedni model do swojego mieszkania, warto najpierw sprawdzić jego parametry techniczne.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając klimatyzację? M.in. na:

 • jej wydajność (wydajna klimatyzacja zapewni komfortowe warunki wszystkim domownikom),
 • klasę energetyczną (klasa energetyczna to niezwykle ważny parametr. Najlepsze klimatyzatory powinny zagwarantować sprawne działanie przy jak najmniejszym zużyciu prądu. Wybierajmy więc urządzenia o wysokiej klasie energetycznej),
 • moc klimatyzatora (zwróćmy uwagę na moc chłodniczą i grzewczą),
 • funkcjonalność,
 • zdalne sterowanie,
 • możliwość regulacji nawiewu,
 • poziom hałasu,
 • dodatkowe funkcje,
 • serwis i gwarancję,
 • markę i model.

Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania 50 m2?

Ogólna zasada mówi, że na każdy metr kwadratowy mieszkania przypada około 0,1 kW. Praktyka pokazuje jednak, że dobór odpowiedniej mocy klimatyzatora powinien zależeć też od wielu innych czynników, w tym m.in. od:

 • termoizolacji budynku,
 • wielkości i szczelności okien,
 • liczby osób przebywających we wnętrzu,
 • stopnia nasłonecznienia danego pomieszczenia.

Do mieszkania o powierzchni 50 m2 najczęściej poleca się więc urządzenia o mocy 3,5 kW lub 5 kW. Jeżeli nasze mieszkanie zlokalizowane jest od strony północnej lub budynek nie ma dobrej izolacji, lepszym wyborem mogą być urządzenia klimatyzacyjne o mocy 5 kW. Niemniej w większości przypadków do mieszkania o powierzchni od 40 do 55 m2 optymalnym wyborem są modele o mocy 3,5 kW. Zawsze jednak swoją decyzję zakupową warto skonsultować z doświadczonym fachowcem.

Jeżeli chcesz używać klimatyzacji do chłodzenia lub ogrzewania tylko jednego pokoju, np. salonu z aneksem kuchennym, postaw na klimatyzację Split. Natomiast w przypadku mieszkania 50 m2, w którym wyodrębniono więcej pokoi, dobrym wyborem może być klimatyzacja Multisplit, która zapewni komfort termiczny w całym mieszkaniu.

klimatyzacja w mieszkaniu

Klimatyzacja do mieszkania - koszt instalacji klimatyzacji w mieszkaniu o powierzchni 50 m2

Ile kosztuje klimatyzator na 50m2? Cena klimatyzatora uzależniona będzie od jego mocy, modelu czy klasy energetycznej. Wpływ na koszty związane z zakupem ma również jego wydajność.

Usługi montażu klimatyzacji do mieszkania 50 m2 wyceniane są najczęściej indywidualnie. Na cenę mogą wpływać np. odległości pomiędzy jednostką zewnętrzną a jednostkami wewnętrznymi czy trudność samego montażu. Przykładowe cenniki często można znaleźć na stronach firm świadczących tego rodzaju usługi.

Ekipa HVAC oferuje wycenę klimatyzacji w Warszawie, zapewnia profesjonalne doradztwo i fachowy montaż, a także świadczy usługi serwisowe, co ma kluczowe znaczenie w kontekście prawidłowego działania takiego sprzętu.

Instalacja klimatyzacji - gdzie zamontować klimatyzator w bloku?

Zanim dokonamy wyboru klimatyzacji do mieszkania, musimy pamiętać, że najpierw należy uzyskać zgodę na instalację jednostki zewnętrznej na ścianie budynku. Zgody udziela najczęściej zarząd lub zarządca spółdzielni mieszkaniowej. W niektórych przypadkach, aby zainstalować urządzenie zewnętrzne, wymagana jest zgoda architekta projektującego dany budynek i zgody sąsiadów.

Pamiętajmy, że jednostka wewnętrzna powinna być zainstalowana tak, aby mogła równomiernie rozprowadzać powietrze po całym pomieszczeniu. Bardzo ważne jest także, aby klimatyzator zamontowany został w takim miejscu, w którym nic nie będzie zakłócać jego pracy. Nie powinno się go zasłaniać meblami czy zasłonami.

Klimatyzację w mieszkaniu najlepiej zamontować więc pod sufitem. Dzięki temu masy powietrza będą mogły swobodnie się mieszać. Zadbajmy o to, aby urządzenie nie było skierowane wprost na osoby przebywające w pomieszczeniu, a jego rozmiar nie zdominował wystroju całego wnętrza.

Podsumowanie

Montaż klimatyzacji może przynieść nam wiele korzyści, w tym poprawić jakość powietrza, pomóc w utrzymaniu stałej temperatury w całym mieszkaniu i stworzyć odpowiedni komfort do codziennego funkcjonowania. Przed zakupem zwróćmy uwagę na parametry techniczne klimatyzacji i dobierzmy ją w taki sposób, aby była wydajna i spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Warto mieć też na uwadze fakt, że na końcowy koszt zakupu klimatyzacji wpływa nie tylko cena urządzenia, ale i ilość zużywanego przez nie prądu.

Rodzaj klimatyzatora i moc urządzenia warto dobrze dopasować do powierzchni mieszkania. Jaki klimatyzator do mieszkania 50 m2 wybrać? Wszystko zależy od wielu czynników, w tym od liczby osób przebywających w danym pomieszczeniu, jakości izolacji czy usytuowania mieszkania. Odpowiednia klimatyzacja do mieszkania o powierzchni 50 m2 to najczęściej ta o mocy od 3,5 kW do 5 kW. Przed wyborem urządzenia najlepiej jednak skonsultować się z fachowcem, który pomoże nam prawidłowo dobrać sprzęt.

Zadbajmy też o regularne czyszczenie, wymianę filtrów i serwisowanie. To pozwoli na długie lata bezpiecznej i wydajnej pracy klimatyzacji!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl