Jaki wybrać klimatyzator przenośny czy ścienny?
Jaki wybrać klimatyzator przenośny czy ścienny?

Klimatyzacja w domu powinna skutecznie chłodzić lub ogrzewać, ale także mieć estetyczną oprawę i odznaczać się wysokim bezpieczeństwem użytkowania. Do najpopularniejszych urządzeń należy klimatyzator split i klimatyzator przenośny. Czym się różnią oraz jakie mają wady i zalety?

Klimatyzator split

Klimatyzator typu split zbudowany jest z dwóch części. Pierwszy to parownik, który montowany jest wewnątrz budynku. Odpowiada za wytwarzanie chłodnego powietrza oraz obniżanie temperatury. Druga część to skraplacz, który montuje się na zewnątrz i ma on za zadanie oddawać ciepło na zewnątrz pomieszczenia. Obie te części połączone są ze sobą za pomocą kabli elektrycznych i przewodem freonowym z czynnikiem chłodniczym.

Zewnętrzną część klimatyzatora split najlepiej umieścić w miejscu osłoniętym od słońca, aby dodatkowo się nie nagrzewała. W słońcu będzie mieć cięższe warunki pracy. Należy także zadbać o dobrą wentylację urządzenia (części wewnętrznej), które oddaje ciepło. Niektóre modele posiadają specjalny filtr, który oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, np. kurzu. Z kolei filtry antybakteryjne skutecznie radzą sobie z likwidacją mikroorganizmów. Obecnie każdy model klimatyzatora split posiada pilot zdalnego sterowania, za pomocą którego można przeprowadzić pełną regulację ich pracy. 

Montaż klimatyzatorów split

Montaż wewnętrznej jednostki należy zacząć od montażu na ścianie stelażu. Następnie wykonuje się otwór na przewody elektryczne, freonowe, instalację do odprowadzania skroplin i rury, które połączą obie jednostki. Odległość między sufitem a urządzeniem powinna być większa, niż 20 cm. 

Do jednostki wewnętrznej podłącza się instalację freonową i elektryczną. Następnie umieszcza się urządzenie na stelażu, a podłączone przewody przekłada przez wywiercony na zewnątrz otwór.

Następnie należy zamontować jednostkę zewnętrzną. Nie można jej jednak umiejscowić bezpośrednio na ścianie, ponieważ utrudni to swobodny przepływ powietrza przez skraplacz. Kolejno podłącza się do niej instalację chłodniczą w taki sposób, aby do rurociągów nie dostawały się zanieczyszczenia. 

Następnie przeprowadza się próby szczelności i wykonuje próżnię w układzie chłodniczym. Kolejny etap to instalacja połączeń elektrycznych oraz napełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym. 

Klimatyzator split - wady i zalety 

Do zalet klimatyzatorów typu split zaliczyć można:

 • umieszczenie mechanizmu klimatyzacji poza wzrokiem i słuchem osób, które przybywają w budynku; system jest bardzo cichy, bo pracująca sprężarka oddzielona jest dachem lub ścianą zewnętrzną.  
 • wydajność energetyczna - określone modele wyposażone mogą być w funkcję kontroli zużycia energii; dopasowuje ona automatycznie poziom zużycia energii oraz wydajność sprzętu,
 • samooczyszczanie - funkcja ta zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni oraz ogranicza poziom nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu; korzystnie wpływa również na wydajność i trwałość samego urządzenia,
 • pomiar temperatury w pomieszczeniu - pilot wyposażony w czujnik temperatury pozwala precyzyjnie określić, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu,
 • jonizator - reguluje poziom jonów dodatnich i ujemnych w powietrzu; to bezpośrednio wpływa na większy komfort w pomieszczeniu,
 • szeroki kąt nawiewu - nowoczesne modele stworzone są w taki sposób, aby powietrze równomiernie rozchodziło się po całym pomieszczeniu. Rozwiązanie takie pozwala uniknąć sytuacji, w której zimne powietrze kierowane jest bezpośrednio na osoby znajdujące się w pomieszczeniu.
 • wiele trybów pracy - klimatyzator split może być wyposażony np. w funkcję turbo, która w ekspresowym tempie pozwala uzyskać pożądaną temperaturę,
 • zarządzanie za pomocą aplikacji - nowoczesne klimatyzatory posiadają taką funkcję, dzięki czemu łatwo można monitorować ustawienia sprzętu. Można także otrzymywać powiadomienia dotyczące ewentualnych usterek. 

Klimatyzatory ścienne split zdecydowanie mają wiele zalet. Do wad tego typu urządzeń zaliczyć można ich wyższą cenę w porównaniu z klimatyzatorami przenośnymi oraz konieczność kucia w ścianach. 

Klimatyzator przenośny 

Klimatyzator przenośny posiada obie części urządzenia w jednej obudowie. Kieruje ciepło na zewnątrz przy pomocy specjalnej rury, którą umieszcza sie w otworze okiennym lub balkonowym.

Przenośny klimatyzator może mieć pewne ograniczenia dotyczące swojej mobilności. Z podstawowej jednostki monoblokowej można korzystać jedynie w pomieszczeniach, w których możliwe jest otworzenie okna w celu wystawienia rury odprowadzającej gorące powietrze. Z tego względu do środka cały czas napływa gorące powietrze, co może pogorszyć efekty chłodzenia. 

banner

Montaż przenośnych klimatyzatorów

Miejsce ustawienia klimatyzatora jest zależne od długości rury, która odprowadza powietrze. Im dłuższa rura, tym promieniowanie cieplne jest niestety większe. Rurę należy zamontować prosto. Nie powinna mieć żadnych zgięć ani załamań i nie należy jej na siłę naciągać.  

Po odpowiednim zainstalowaniu klimatyzatora, wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka i cieszyć się przyjemnym chłodem. Warto jednak na bieżąco sprawdzać pobór mocy klimatyzatora, aby nie być zaskoczonym rachunkiem za prąd.

Klimatyzator przenośny- wady i zalety

Do zalet klimatyzatorów przenośnych można zaliczyć:

 • łatwy montaż urządzenia i duża mobilność,
 • sprawdzą się w pomieszczeniach, w których niemożliwe jest kucie w ścianach oraz w przypadku braku możliwości montażu agregatu na elewacji,
 • niższa cena,
 • niewielkie wymiary.

Wady tego typu urządzeń to:

 • mało estetyczny wygląd z powodu obecności rury,
 • bardzo głośna praca sprzętu,
 • wymiennik ciepła w kompaktowym urządzeniu jest niewielkich wymiarów, przez co sprzęt cechuje się mniejszą wydajnością, niż klimatyzator split,
 • instalacja rury wywiewnej w oknie,
 • w tanich i prostych modelach należy pamiętać o systematycznym usuwaniu skroplin zgromadzonych w zbiorniku.

Wybierając rodzaj klimatyzatora, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc oraz metraż budynku. Odpowiedni wybór zapewni właściwe działanie klimatyzacji oraz nie spowoduje nadmiernego wzrostu rachunków za prąd. Dla wrażliwych na hałas, z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie montaż klimatyzatora split. Nie każdy jednak ma możliwość montażu zewnętrznej jednostki na elewacji. Przed wyborem warto przemyśleć dokładnie wszystkie kwestie i wybrać zgodnie z własnymi możliwościami i preferencjami.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl