Budowa klimatyzatora, czyli jak działa klimatyzacja

Budowa klimatyzatora, czyli jak działa klimatyzacja

Systemy klimatyzacji to jedne z popularniejszych instalacji, które można zauważyć zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i na biurowcach, ścianach galerii handlowych, czy w miejscach użyteczności publicznej. Często pojawiają się pytania, z czego zbudowane są takie systemy i na jakiej zasadzie działają. Jakie wyróżniamy więc rodzaje klimatyzatorów, z czego składa się cała instalacja i jak wygląda sposób jej pracy? Czy klimatyzacja służy tylko do chłodzenia pomieszczeń? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o działaniu klimatyzatorów!

Jakie wyróżniamy rodzaje klimatyzatorów?

Najczęstszymi jednostkami montowanymi zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w miejscach publicznych są klimatyzatory Split, Multi Split i klimatyzatory przenośne. Każda z instalacji wyróżnia się inną budową i odmiennym sposobem działania. Co warto wiedzieć o typach klimatyzatorów?

Klimatyzatory typu Split

Klimatyzatory Split składają się z jednej jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Jednostkę wewnętrzną montuje się w pomieszczeniu, zaś jednostkę wewnętrzną na elewacji budynku lub na posadzce balkonu. Oba urządzenia łączy się przy użyciu przewodów freonowych. Najczęściej klimatyzatory typu split montuje się w domach jednorodzinnych i w mieszkaniach bloku.

Klimatyzatory Multi Split

W systemach Multi Split jedna jednostka zewnętrzna umożliwia podłączenie kilku jednostek wewnętrznych. Z tego też względu klimatyzacja multisplit najczęściej montowany jest w biurowcach lub miejscach publicznych, gdzie system klimatyzacji musi pracować w kilku pomieszczeniach jednocześnie.

Klimatyzatory przenośne

W przypadku klimatyzatorów przenośnych wszystkie elementy systemu znajdują się w jednym urządzeniu. Jednostkę wewnętrzną można wówczas swobodnie przestawiać w zależności od potrzeb. Aby jednak system mógł odprowadzać na zewnątrz budynku ciepło wytwarzane przez urządzenie, konieczne jest umieszczenie w otworze w oknie przeznaczonej do tego rury.

filtr klimatyzacji

Klimatyzator - budowa systemu klimatyzacji

Jak wcześniej wspomniano, większość systemów zbudowanych jest z dwóch jednostek - wewnętrznej i zewnętrznej. Każda z nich zawiera w sobie elementy niezbędne do prawidłowej pracy całej klimatyzacji. W jednostce wewnętrznej znajduje się wentylator, który wymusza obieg powietrza oraz parownik, ułatwiający wydostawanie się na zewnątrz powietrza chłodnego.

Jednostka zewnętrzna z kolei składa się z takich elementów jak sprężarka i zawór rozprężny, niezbędne do zmniejszania ciśnienia czynnika chłodniczego poprzez rozprężenie, a także skraplacz oraz wentylator. Obie jednostki połączone są ze sobą miedzianymi rurami oraz przewodami freonowymi i elektrycznymi. Podstawą pracy systemu jest napełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym umożliwiającym pobieranie ciepła z chłodzonego pomieszczenia. Co ważne, system może zostać napełniony czynnikiem tylko przez uprawnioną do tego osobę.

Jak działa system klimatyzacji? Zasada działania klimatyzacji

Praca klimatyzacji często porównywana jest do pracy obecnej w każdym domu lodówki. W pierwszym etapie czynnik chłodniczy w postaci pary zasysany jest przez sprężarkę. Następnie czynnik ulega kondensacji i w stanie ciekłym przepływa do skraplacza znajdującego się w jednostce zewnętrznej. Tam oddawane jest nagromadzone ciepło.

W następnym kroku czynnik chłodniczy przenoszony jest do zaworu rozprężnego, którego zadaniem jest obniżenie temperatury mieszaniny. Kolejno czynnik zamienia się w parę i przepływa do parownika, który znajduje się w jednostce wewnętrznej. Z urządzenia wydostaje się wówczas schłodzone powietrze, a cały cykl chłodzenia rozpoczyna się od nowa.

Jakie funkcje może mieć klimatyzacja?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że klimatyzatory z podstawową funkcją chłodzenia umożliwiają także ogrzewanie pomieszczeń czy stałą wymianę powietrza zużytego na świeże (wentylację). W przypadku funkcji ogrzewania zamontowana w urządzeniu rewersyjna pompa ciepła wymusza odwrócenie procesu chłodzenia, dzięki czemu do pomieszczeń wydostaje się ciepłe powietrze.

Do innych funkcji systemów klimatyzacji zaliczamy także osuszanie powietrza, oczyszczanie go z roztoczy, alergenów, a nawet sierści, a także monitorowanie i regulowanie wilgotności powietrza. Podstawą prawidłowej pracy wszystkich funkcji urządzenia jest jednak regularna wymiana filtrów i przeglądy, które należy wykonywać co 6 miesięcy.

Podsumowanie

Budowa systemu klimatyzacji nie należy do skomplikowanych, dzięki czemu montaż całej instalacji jest prosty i nie zajmuje specjalistom wiele czasu. Decydując się na zakup klimatyzatora, warto zwrócić uwagę na typ urządzenia, sposób jego montażu, a także na dodatkowe funkcje. Niezależnie od wyboru instalację systemu należy zlecić doświadczonym specjalistom, którzy wykonają niezbędne testy urządzenia i napełnią go czynnikiem chłodniczym.

Bestsellery
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)
Klimatyzator AUX FREEDOM PLUS 3.5kW z montażem std (30-40m2)

4 199,00 zł

3 413,82 zł

szt.
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW  z montażem std (20-30m2)
Klimatyzator Gree PULAR 2.5kW z montażem std (20-30m2)

4 399,00 zł

3 576,42 zł

szt.
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)
Klimatyzator HAIER FLARE 5.0KW z montażem std (40-60m2)

5 199,00 zł

4 226,83 zł

szt.
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)
Klimatyzator LG Artcool Mirror 6.6kW z montażem std (60-90m2)

10 044,00 zł

8 165,85 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl