Klimatyzator do bloku
Klimatyzator do bloku

Dynamiczne zmiany meteorologiczne, powodują gwałtowny wzrost temperatur, a letnie upały stają się nie do zniesienia. Szczególnie w dużych miastach i mieszkaniach w bloku problem staje się bardzo uciążliwy. Niewielki metraż mieszkania dodatkowo sprzyja szybszemu nagrzewaniu się powietrza. Zbyt wysoka temperatura zaburza sen i nie pozwala normalnie funkcjonować. Warto jednak wiedzieć, że montaż klimatyzacji w bloku jest jak najbardziej możliwy.

Klimatyzacja w bloku formalności.

Zanim rzucisz się do pierwszego sklepu w celu zakupu klimatyzatora do domu i jego montażu, w pierwszej kolejności warto postarać się o uzyskanie zgody spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub właściciela budynku. Uzyskanie zgody konieczne jest przy montażu klimatyzatora typu split, które składają z dwóch jednostek: zewnętrznej oraz wewnętrznej.

Wszelkie samodzielne próby umieszczenia klimatyzacji na ścianie bloku czy kamienicy mogą zakończyć się karą i koniecznością zdemontowania urządzenia. Zarządcy budynków najczęściej wyrażają zgodę na montaż klimatyzacji na balkonie, znacznie rzadziej udzielają pozwolenia na umieszczenie klimatyzatora na dachu lub elewacji budynku.

Czy można spotkać się z odmową? Niestety tak. Ma to miejsce najczęściej w momencie, gdy budynek jest świeżo po generalnym remoncie i przeprowadzono pełną renowację elewacji oraz umieszczono termoizolację. Jednostka klimatyzatora, która montowana jest na zewnątrz jest stosunkowo ciężka, co może przyczynić się do zniszczenia elewacji. Również problemem może być sytuacja, gdy budynek wpisany jest do rejestru zabytków. W tym przypadku konieczne jest uzyskanie zgody konserwatora, który może nie wyrazić pozwolenia.

Warto również zaznaczyć, że w Polsce nie ma w tym momencie jakichkolwiek przepisów, które w sposób jednoznaczny precyzują zagadnienie montażu jednostek klimatyzujących, dlatego ostateczna decyzyjność w tym przypadku leży tylko i wyłącznie po stronie zarządców budynków lub ich administratorów. Jednak niektórzy z administratorów może wymagać dodatkowo zgód uzyskanych od architekta, a nawet najbliższych sąsiadów. Co do tych ostatnich - żeby zminimalizować ryzyko odmowy, warto szczegółowo wyjaśnić im wszystkie kwestie związane z pracą i głośnością urządzenia.

Klimatyzacja w bloku - aspekty techniczne, o których musisz wiedzieć.

Przy montażu klimatyzacji w bloku przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy potrzebne jest średnio od 100 do 120 W mocy chłodniczej. Przykład: dla pokoju o powierzchni 20 metrów kwadratowych należy zamontować urządzenie  mocy chłodniczej 2000 do 2400 W, czyli 2.0W - 2.4W).

Bardzo często zapominany, aczkolwiek niezwykle istotny aspekt to doprowadzenie dodatkowego zasilania 230V do jednostki montowanej na zewnątrz, czyli specjalnego agregatu.

Kolejnym aspektem, o którym nie można zapomnieć jest prawidłowe odprowadzanie powstałych skroplin w jednostce wewnętrznej. Najbezpieczniej jest to zrobić bezpośrednio do kanalizacji ewentualnie do rynny znajdującej się przy balkonie.

Kilka słów o klimatyzacji.

Współczesne urządzenia klimatyzacyjne są niezwykle oszczędne i bardzo często wyposażone są w dodatkową funkcję grzania nadmuchowego, co okazuje się niezwykle przydatne zwłaszcza w okresach przejściowych jak wiosna i jesień. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że gdy klimatyzator pracuje w trybie grzania, dodatkowo zmienia się w swoistą pompę cieplną powietrze - powietrze, która wyróżnia się ogromną sprawnością nawet do 350%.

Najczęściej montaż klimatyzacji w bloku odbywa się na balkonie i jest to najbardziej rozsądne rozwiązanie. W zdecydowanej większości zarządcy mieszkaniowi nie stwarzają problemów i wydają zgodę na realizację montażu klimatyzacji.

Montaż klimatyzacji na balkonie

Co w sytuacji, gdy mieszkanie nie ma balkonu?

Czy w sytuacji, gdy mieszkanie nie posiada balkonu, a wspólnota nie wyraziła zgody możliwy jest montaż klimatyzacji? W takiej sytuacji jedynym możliwym rozwiązaniem jest zakup klimatyzacji w wersji przenośnej. Jest to jednak rozwiązanie, które nie rozwiązuje w stu procentach problemu, ponieważ eksploatacja urządzenia jest znacznie droższa, urządzenie przenośne znacznie głośniej pracuje co może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo urządzenie przenośne również jest zauważalnie mniej efektywne, co oznacza, że schładzanie pomieszczenie może okazać się niezadowalające.

Wybór klimatyzacji do mieszkania w bloku.

W momencie podejmowania decyzji o zakupie i montażu klimatyzacji należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Wybór klimatyzacji należy dostosować do:

- wielkości posiadanego mieszkania / ewentualnych pojedynczych pomieszczeń, które będą obsługiwane przez klimatyzator,

- kształt pomieszczeń, w celu zaplanowania odpowiedniego obiegu schładzanego powietrza,

- powierzchnia przeszkleń.

Dopasowanie klimatyzatora do wyżej wymienionych aspektów pozwoli wybrać najbardziej odpowiednie urządzenie i jego parametry techniczne, które będzie wydajne i będzie odpowiednio, czyli według potrzeb schładzać lub ogrzewać powietrze.

Przyjmuje się, że klimatyzator o mocy 1kW jest w stanie optymalnie schłodzić pomieszczenie o powierzchni 10 metrów kwadratowy. Przy czym należy od razu zaznaczyć, że warto wziąć pod uwagę ilość osób zamieszkujących mieszkanie, jak również układ mieszkania względem stron świata i nasłonecznienia.

Klimatyzacja split czy multisplit?

W mieszkaniach w celu schłodzenia jednego, konkretnego pomieszczenia zazwyczaj montuje się klimatyzatory typu split, które wyróżniają się prostym układem składającym się z dwóch jednostek: wewnętrznej oraz zewnętrznej, zazwyczaj połączonych pomiędzy sobą kilkumetrową instalacją.

Z kolei jeśli chodzi o klimatyzatory typu multisplit, które składają się z jedną, główną jednostką zewnętrzną oraz kilkoma dodatkowymi jednostkami wewnętrznymi, które umożliwiają schłodzenie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu.

Niezależnie od wyboru rodzaju klimatyzacji w obu przypadkach montaż wewnętrznych jednostek klimatyzatora lub klimatyzatorów nie sprawi większego problemu, jednak zewnętrzna część montowana zazwyczaj na elewacji wymaga zastosowania specjalnie opracowanej procedury. Dach, elewacja, w niektórych przypadkach nawet balkon mogą stanowić tzw. części wspólne. Jakakolwiek ingerencja w ich strukturą budowy, włączając w to zawieszenie jednostki klimatyzatora, może odbyć się wyłącznie po wcześniejszym uzyskaniu zgody uprawnionych podmiotów.

Koszty związane z montażem klimatyzacji w bloku.

Cena montażu klimatyzacji w bloku uzależniona jest uzależniona od wielu czynników, przede wszystkim jednak od rodzaju wybranego urządzenia, jego klasy oraz sposobu montażu. Koszty związane są również z wyborem lokalizacji montażu urządzenia, wysokości na której będzie zamontowana zewnętrzna jednostka klimatyzatora oraz długości instalacji.

Podstawowy wariant montażu to koszt średnio około 3,5 tysiąca złotych.

Montaż klimatyzacji bruzdy 

Nawet jeśli napotkasz problemy z uzyskaniem zgody na montaż klimatyzacji, nie warto rezygnować. Komfort życia, zwłaszcza w upalne dni powinien stanowić priorytet. Dodatkowo montaż klimatyzatora ściennego wyposażonego w dodatkowe filtry zapewnia czyste powietrze pozbawione pyłów i szkodliwych zanieczyszczeń.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl